Šauļu apgabalā nofilmēts iespaidīgs tornado, kas plosījies 4 minūtes un sasniedzis arī zemi (+ VIDEO)

Foto – Pixabay

Lietuvā, Šauļu rajonā kādai sievietei izdevies nofilmēt virpuļviesuli, kas plosījies pat 4 minūtes no vietas.

Šis ieraksts nofilmēts jūnijā. Pēc video materiāla var spriest, ka virpuļviesulis bija sasniedzis zemes virsmu, tomēr – uz diezgan īsu brīdi.

Virpuļviesulis, saukts arī par tornado vai viesuļvirpuli, ir spēcīgs, rotējošs gaisa stabs, kas izveidojas no negaisa mākoņiem un stiepjas līdz pat zemei virsmai. Kā to var atpazīt? Galvenokārt, tam ir piltuves vai staba veida forma un vēja ātrums šajā stabā var sasniegt pat vairāk nekā 100 metrus sekundē, atkarībā no viesuļa stipruma. Tā diametrs var sasniegt no 100 līdz pat 500 metriem, bet tas var būt arī šaurāks, un retos gadījumos – arī platāks.

Pēc zemeņu sezonas beigām pieredzējuši audzētāji ar saviem krūmiem dara šo: tā ir nākamās ražas garantija

Virpuļviesulis var plosīties dažas minūtes, bet spēcīgākie (īpaši reģionos, kur tiek novēroti tornado) pat vairāk nekā stundu. Tie ir patiešām bīstami – tie var izraut kokus ar visām saknēm, apgāzt un pat pacelt gaisā automašīnas, noraut ēkām jumtus vai pat pilnībā iznīcināt savā ceļā visu.

Lasi vēl: No 17. jūlija debesīs varēs vērot iespaidīgu un retu dabas parādību: nosauktas arī vietas, kuros Latvijas reģionos tas būs vislabāk redzams

Virpuļviesuli klasificē ar Fudžitas skalu – no EF0 līdz EF5. EF0 ir, kā noprotams, vājākais un tas rada salīdzinoši nelielus bojājumus, bet visspēcīgākais ir EF5 – šis rada milzīgus bojājumus un izposta savā ceļā teju visu. Visbiežāk šie viesuļi ir sastopami ASV vidienā, īpaši tā dēvētajā “Tornado Alley” reģionā. Arī Eiropā tie ir sastopami, tomēr daudz retāk, tomēr ir iespējami, tostarp Baltijas valstīs negaisu laikā.

Foto – Pixabay

Sociālajā vietnē “Facebook” profils ar nosaukumu “Orai ir klimatas Lietuvoje” publicējis jūlijā aculiecinieku nofilmētu video no Šauļu apgabala, kur nofilmēts virpuļviesulis. Šauļi atrodas aptuveni 130 km braucienā no Latvijas galvaspilsētas Rīgas. Lai arī šādi viesuļi bieži tiek nofilmēti virs ūdens, piemēram, virs jūras un sasniedzot zemes līmeni, tie izzūd, šoreiz ir noticis citādi.

“Man liekas, ka mums viss nav kārtībā…”: Horens Stalbe pasaka, ko domā par amerikāņu blogera “ciemošanos” Latvijā

Viesulis bijis iespaidīgs, jo sasniedzis arī zemes virsmu.

Lai noskatītos video ar virpuļviesuli, šķir nākošo lapu!