“Septembrī sāksies murgs”: sinoptiķi snieguši jaunu prognozi rudens sākumam

Šis piemērs skaidri parāda, kā dabas vide var radikāli mainīt ierasto ainavu un dzīvesveidu. Zemes zinātnes aktīvi pēta šos procesus, cenšoties prognozēt un mazināt dabas notikumu radītos zaudējumus. Īpašas bažas rada zemes nogruvumu iespējamība, kas kalnu un paugurainās apvidos bieži vien pavada plūdus. Ar ūdeni piesātinātas augsnes zaudē stabilitāti, kas noved pie problēmām.

Eksperti norāda, ka riska zonu skaits katru gadu palielinās, kas prasa rūpīgāku uzraudzību un preventīvus pasākumus. Pēdējos gados novērotā nokrišņu intensitāte ir satraucošs signāls, kas norāda uz nepieciešamību pārskatīt pieejas aizsardzībai pret plūdiem un zemes nogruvumiem.

Hidrometeoroloģijas centra prognozes liecina, ka dažos Austrumeiropas reģionos gaidāma neparasti zema temperatūra apvienojumā ar spēcīgiem nokrišņiem. Tas rada unikālus apstākļus sarežģītu laikapstākļu parādību veidošanai, kas var saasināt situāciju ar plūdiem un zemes nogruvumiem.

Lasi vēl: 2026.gadā spēkā stāsies jauns noteikums, kurš attieksies uz elektrības cenām Latvijā

Šādas klimata anomālijas, kas ietekmē fizisko ģeogrāfiju, prasa, lai ārkārtas reaģēšanas dienesti būtu paaugstinātas gatavības stāvoklī. Dažādu faktoru, piemēram, sniega kušanas kalnos, ilgstošu lietusgāžu un reljefa īpatnību, mijiedarbība rada unikālus dabas katastrofu attīstības scenārijus, kuru novēršanai un seku likvidēšanai nepieciešama integrēta pieeja.

Sauszemes parādību un to ietekmes uz dabas vidi izpēte ir būtiska drošības nodrošināšanai.