
Sestdien, 29.martā gaidāms kāda ļoti neparasta dabas parādība Latvijas debesīs. Zināms arī precīzs laiks, cikos tas notiks pēc Latvija laika.
Sestdien, diennakts gaišajā laikā, visā Latvijā debesīs būs novērojams daļējs Saules aptumsums. To var uzskatīt par nelielu aptumsumu, jo maksimālajā fāzē aizsegta būs piektā daļa no Saules diametra. Tomēr, viennozīmīgi, tas tik un tā būs iespaidīgs skats.
Saules aptumsums notiek, kad Mēness pārvietojas starp Zemi un Sauli, tādējādi aizsedzot Saules gaismu. Šis process var būt pilnīgs vai daļējs atkarībā no tā, cik lielā mērā Mēness aizsedz Saules diametru no Zemes skatupunkta.
Saules aptumsums rodas trīs debesu ķermeņu – Zemes, Mēness un Saules – kārtības dēļ. Lai aptumsums notiktu, Mēnesim ir jāatrodas tieši starp Zemi un Sauli. Tomēr, lai aptumsums būtu redzams no Zemes, Mēnesim ir jābūt arī pareizajā attālumā no Zemes, lai tas varētu pilnībā vai daļēji aizsegt Sauli.
Saules aptumsumi notiek vismaz divas reizes gadā, bet tie nav vienmēr redzami visā pasaulē. Katrs aptumsums ir redzams tikai ierobežotā teritorijā, kur var novērot Saules aizsegšanu. Piemēram, pilns aptumsums ir redzams samērā šaurā joslā, kas iet caur Zemes virsmai. Dažādās vietās pasaulē daļējie aptumsumi notiek biežāk nekā pilnīgie Saules aptumsumi.
Latvijā Saules aptumsumi ir novērojami retāk – apmēram tikai reizi no 2 līdz 6 gadiem, bet pilnīgi Saules aptumsumi mūsu platuma grādos sastopami ir ļoti reti. Iepriekšējais pilnais Saules aptumsums Latvijā bija vērojams 1954. gadā, un nākamais šāds notikums būs tikai 2142. gadā. Interesanti ir arī gredzenveida Saules aptumsumi, un Latvijā tāds būs redzams 2039. gada 21. jūnijā.
Daļējais Saules aptumsums Rīgā būs vērojams ap plkst. 12:52, bet maksimālās fāzes brīdis, kad būs aizsegta 22% no Saules diametra, iestāsies plkst. 13:35. Bet pavisam aptumsums beigsies plkst. 14:18. Citās Latvijas pilsētās un vietās aptumsuma laiki un maksimālās fāzes lielums var būt nedaudz atšķirīgi, mainoties no dienvidaustrumiem uz ziemeļrietumiem. Piemēram, Krāslavas pilsētā aptumsuma fāze sasniegs 17%, savukārt Ventspilī – 25%, tātad, šajā pilsētā tas, iespējams, būs redzams vislabāk.
Lasi vēl: Apsēdās un skatījās tieši virsū… Latvietis ceļmalā saticis skaistu, bet bīstamu plēsēju un iemūžinājis to kamerā (foto)
Iepriekšējais šāda veida Saules aptumsums Latvijā notika 2021.gada 10.jūnijā, bet 2022.gada 25.oktobrī daļējo Saules aptumsumu nebija iespējams novērot slikto laika apstākļu dēļ.
Nākamais daļējais Saules aptumsums Latvijā būs 2026. gada 12. augustā, bet, piemēram, Spānijā un Atlantijas okeāna ziemeļu daļā šajā dienā notiks pilns Saules aptumsums.
Publiskie Saules aptumsuma novērojumi 29.martā notiks Rīgā pie Latvijas Universitātes Zinātņu mājas, kas atrodas Jelgavas ielā 3.
Latvijas Astronomijas biedrība gan atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties tieši ar neapbruņotu aci, kā arī nevajadzētu to darīt caur binokli, teleskopu vai tālskati, ja vien tie nav aprīkoti ar īpašiem filtri. Pretējā gadījumā – redzei tas nav droši.
Lai novērojumi būtu komfortabli un droši, ir jāizmanto speciāli filtri, kas ir daudz blīvāki nekā parastās saulesbrilles, nevajadzētu arī izmantot kompaktdiskus un citus nezināmas kvalitātes materiālus, lai vērotu Saules aptumsumu.