Veļa, kas smaržo pēc svaiguma, nevis pēc ķīmijas. Bez smaržvielām, bez traipiem, bez raizēm
Vai jūs lietojat veļas mīkstinātājus, kad mazgājat veļu? Es agrāk pirku tos litriem, līdz sapratu, ka mani kaitina spēcīgā smaržvielu smarža. Bet vīram – tiklīdz izmazgāju veļu, viņš sāk šķaudīt. Tikai nesen uzzināju, ka mazgājot drēbes, var izmantot dabīgus aromatizētājus, kas neizraisa šādu reakciju.
Pazīstama sieviete ieteica kādu līdzekli, kas piešķir veļai svaigumu pēc mazgāšanas. Turklāt tas palīdz atbrīvoties no traipiem. Pastāstīšu, kas jādara, un vēl dažus veidus, kā mazgāt ātri, tīri un ar patīkamu rezultātu.
Gudrība no pieredzējušas mājsaimnieces: tagad gultas veļa vienmēr smaržo pēc svaiguma
Neticami, bet es pati līdz tam tik vienkāršam risinājumam nenonācu. Un vajadzīgs tikai viens papildinājums pie veļas mazgāšanas automātā, par mazgāšanu ar rokām pastāstīšu tālāk.
Kad bērt pulveri veļas mašīnā, kopā ar to pievienojiet pusi glāzes parastas pārtikas sodas un mazgājiet augstā temperatūrā. Kad izņemsiet veļu, pārliecināsieties, ka soda ir likvidējusi visas svešās smakas un pat traipus!
Taču ir viens svarīgs moments: ar sodu mazgājiet gultas veļu, linu, kokvilnas un viskozes izstrādājumus. Bet vilnu, kažokādu un zīdu ar sodu labāk nemazgāt — tie, visticamāk, sabojāsies.
Ja vēlaties mazgāt ar rokām, piemēram, spilvendrānu vai pāris T-kreklus, rīkojieties šādi: ielejiet bļodā 2–3 litrus karsta ūdens (70–80 °C) un uzreiz pievienojiet glāzi pārtikas sodas. Samaisiet un iemērciet netīrās drēbes uz 30 minūtēm, līdz ūdens atdziest. Pēc tam mazgājiet ar jebkuru pulveri vai ziepēm kā parasti.
Pēc mērcēšanas sodā pazūd pat veci traipi. Turklāt soda lieliski likvidē nepatīkamas smakas. Tagad pastāstīšu, kā mazgāt veļu, lai tā vienmēr būtu tīra un patīkami svaigi smaržotu, nevis pēc aromatizētājiem.
Lavandas ūdens
Tas ir vienkārši neaizvietojams, ja jums patīk, ka gultas veļa un apģērbs viegli smaržo pēc vasaras zālēm un meža. Lavandas ūdeni pagatavot ir ļoti vienkārši. Ņemam pusi glāzes kaltētu vai svaigu lavandas zariņu un ziedpumpuru un pārlejam ar divām glāzēm verdoša ūdens. Pārklājam ar vāku un gaidām, kamēr atdziest.
Otra metode vēl vienkāršāka: ņemam 1 glāzi ūdens un pievienojam 2 pilienus lavandas ēteriskās eļļas. Lavandas ūdeni ielejam izsmidzinātājā un apsmidzinām ar to drēbes pirms mazgāšanas. Pēc tam liekam veļu mašīnā un mazgājam kā parasti, bet bez mīkstinātāja. Pēc mazgāšanas ar lavandas ūdeni drēbes smaržo pēc maigas lavandas nots, kas uzlabo garastāvokli pat apmākušā dienā. Turklāt lavanda labi novērš pelējuma un sasmakušas smakas.
Baltās veļas mazgāšana
Visus baltos izstrādājumus no kokvilnas, viskozes un lina var mazgāt šādi, lai atbrīvotos no dzelteniem traipiem un pelējuma. Kad liekat veļu veļas mašīnā, pievienojiet tai 2 ēdamkarotes amonjaka. Neuztraucieties — pēc mazgāšanas tipiskās smakas nebūs. Bet neveiciet skalošanu ar mīkstinātāju.
Amonjaks ne tikai labi iztīra dzeltenus traipus no sviedriem, bet arī padara apģērbu un gultas veļu ārkārtīgi svaigu — it kā tā būtu žāvēta vējā. Visas nepatīkamās smakas izzūd, un drēbes atkal ir patīkami valkāt.
Lasi vēl: Mans kaķis nejauši “pastāstīja” mana vīra noslēpumu
Kā novērst smakas
Kad drēbes ilgi glabājas un jūs tās reti izmantojat, tās bieži iegūst savādu smaku — kaut ko starp pelējumu un vecumu. Dažreiz tā neizzūd arī pēc mazgāšanas ar pulveri. Te palīdzēs galda etiķis.
Ņemam bļodu ar karstu ūdeni (5–10 litriem), pievienojam 2–5 ēdamkarotes 9% etiķa un iemērcam drēbes uz 20 minūtēm, līdz ūdens atdziest. Tad viegli izspiežam un liekam mašīnā mazgāšanai ar parasto pulveri. Pēc mazgāšanas drēbes smaržos svaigi, nevis pēc mitruma. Tieši tāpat var mazgāt kedas un sporta apavus, iepriekš iemērcot tos etiķī.
Ūdeņraža pārskābe pret pelējuma smaku
Neizmantojiet ūdeņraža pārskābi dabīgas vilnas, zīda un ļoti smalka lina izstrādājumiem. Visu pārējo apģērbu un gultas veļu ar pārskābi mazgāt drīkst. Tā jau pirmajā reizē likvidē pelējuma smaku un noņem traipus. Ir divi lietošanas veidi. Pirmais — drēbes iemērc pārskābes šķīdumā uz 30 minūtēm pirms mazgāšanas.
Uz 1 litru ūdens ņem pusi glāzes ūdeņraža pārskābes. Pēc mērcēšanas izspiež un mazgā kā parasti. Ja traipi ir īpaši izteikti, uz traipa uzklāj nešķaidītu pārskābi un gaida 30 minūtes. Tad mazgā ar pulveri vai ziepēm.
Otra metode ir vienkāršāka: pārskābi lej tieši veļas mašīnā — vienai mazgāšanai vajadzīga viena glāze pārskābes. Pēc mazgāšanas drēbes kļūst svaigas, pelējuma un mitruma smaka izzūd.
Kā likvidēt dzeltenus traipus
Šī metode palīdz atbrīvoties no dzelteniem traipiem uz apģērba un to atsvaidzināt. Pēc mazgāšanas veļa patīkami, bet nemanāmi smaržo.
Kad liekat veļu mašīnā, ielejiet tvertnes daļā 1 glāzi svaigi spiestas citrona sulas vai pievienojiet 1 paciņu citronskābes. Mīkstinātāju nepievienojiet. Citronu sula vai skābe labi likvidē apģērba dzeltenumu un nepatīkamas smakas. Vissvarīgākais — citronskābe nebojā audumu, tāpēc tā ir piemērota arī mežģīnēm, vilnai, linam un zīdam.
Augu eļļa cīņai par baltumu
No pirmā acu uzmetiena šķiet ļoti dīvaina metode, bet tie, kas izmēģinājuši, saka, ka pēc mazgāšanas traipi pazūd un veļa kļūst sniegbalta. Mazgāšanas laikā nepieciešams pievienot pusi glāzes sodas un 2 ēdamkarotes rafinētas saulespuķu eļļas. Citas eļļas neder. Skalošanas līdzekli nelietojiet.
Ir viens svarīgs noteikums — mazgājiet augstā temperatūrā, lai eļļa izšķīstu un iedarbotos. Šo metodi nevajadzētu lietot bieži, jo mazgāšana ar sodu un augstā temperatūrā bojā smalkus audumus.
Sāls
Mazgājot gultas veļu ar sāli, var likvidēt nepatīkamas smakas un padarīt to baltu kā jaunu. Vienkārši pievienojiet veļasmašīnai 1 glāzi smalkas baltas sāls un mazgājiet virs 50 °C temperatūrā. Sāls šķīdums novērsīs mitruma un urīna smaku, kā arī nedaudz balinās veļu.
Ja dodat priekšroku mazgāšanai ar rokām, vispirms izšķīdiniet 1 ēdamkaroti sāls 1 litrā karsta ūdens. Tad iemērciet veļu uz 20 minūtēm un tikai pēc tam mazgājiet ar ziepēm vai pulveri kā parasti.