Gulēšana ar telefonu zem spilvena var šķist nekaitīga, taču tā var nopietni ietekmēt jūs un jūsu drošību. Kas gan ir zilais starojums un ko tas ietekmē
Daudzi no mums paļaujas uz saviem telefoniem ne tikai darbam vai izklaidei, bet arī kā uz pēdējo lietu, ko skatāmies pirms iemigšanas. Tomēr telefona novietošana tik tuvu galvai var būt daudz riskantāka, nekā šķiet. Ir pienācis laiks pārdomāt šo gulētiešanas ieradumu un aizsargāt gan savu miegu, gan mājokli.
Kā telefons ietekmē miega kvalitāti
Mēs bieži naktī sniedzamies pēc telefona vai turam to tuvumā uz nakts skapīša, aizmiegot — pat paslēpjot zem spilvena. Taču šāds ieradums var nopietni traucēt miega kvalitāti. Ja esi pieradis pirms gulētiešanas skatīties telefonā, iespējams, pats sev neapzināti bojā naktsmieru.
Telefoni izstaro zilās gaismas starojumu, kas traucē melatonīna, kas regulē dabisko miega-nomoda ciklu — ražošanu. Kad melatonīna līmenis pazeminās, kļūst daudz grūtāk aizmigt un palikt dziļajā, atjaunojošajā miega fāzē. Vai esi kādreiz pamanījis, ka, pirms gulētiešanas pārlūkojot sociālos tīklus, nākamajā rītā jūties nemierīgs vai noguris? Tā ir melatonīna ietekme darbībā.
Papildus zilajai gaismai arī paša telefona klātbūtne var radīt traucējumus. Vēlu vakarā pienākoši paziņojumi novērš uzmanību, traucējot atslābināties un pilnībā atpūsties. Un vēlme pārbaudīt telefonu “tikai vienu reizi” var uzturēt domas aktīvas, pagarina aizmigšanas laiku.
Slēptie fiziskie riski
Risks, kas saistīts ar gulēšanu ar telefonu zem spilvena, neaprobežojas tikai ar sliktu miegu. Pastāv arī ļoti reāli fiziski draudi, īpaši, ja lādē savu ierīci, kamēr tā atrodas zem segas vai spilvena. Viedtālruņu baterijas uzlādes laikā rada siltumu, un, lietojot neoficiālus lādētājus vai bojātus vadus, tie var pārkarst — dažkārt pat līdz pat nopietnam stāvoklim. Telefona pārklāšana ar segu vai spilvenu aiztur siltumu, padarot pārkaršanu vēl ticamāku.
Drošības eksperti nemitīgi iesaka nelikt telefonus uz vai zem gultasveļas. Tā vietā ieteicams ierīci novietot uz naktsgaldiņa vai citas cietas virsmas, prom no audumiem. Lai arī šādi gadījumi ir reti, tie ir labi dokumentēti un, kad notiek, var būt ļoti nopietni.
Piemēram, 2025. gada aprīlī Blēzi-O (Blaisy-Haut), Francijā, kāda ģimene zaudēja savu mājokli pēc tam, kad naktsgaldiņā novietots telefons lādējot pārkarsa un izraisīja nopietnas sekas. Par laimi, visi paspēja izkļūt sveikā, taču māja tika pilnībā iznīcināta (France Bleu). Šis stāsts parāda, cik nopietns var būt šis šķietami nevainīgais ieradums.
Noderīgi ieradumi miega un drošības uzlabošanai
Lai samazinātu šos riskus, novieto savu telefonu uz naktsgaldiņa vai rakstāmgalda, tālāk no gultas. Ja izmanto telefonu kā modinātāju, naktī ieslēdz “lidmašīnas režīmu”, lai samazinātu radio viļņu iedarbību un izvairītos no traucējošiem zvaniem un paziņojumiem.
Nekad nelādē telefonu zem segas vai uz gultas. Izmanto tikai oriģinālos vai oficiālos lādētājus, lai izvairītos no pārkaršanas problēmām. Un pats svarīgākais — centies vakaros arī mentāli atvienoties no telefona. Šis vienkāršais solis var samazināt stresu un palīdzēt sasniegt dziļāku, atjaunojošāku miegu.
Lasi vēl: “Ir noticis kaut kas dīvains!”: influencerim Dāvidam dārzā uzradies kaut kas gigantisks (+ VIDEO)
Lūk, kas man personīgi palīdzēja: atstājot telefonu otrā istabas galā, sāku mosties mierīgāks un mazāk satraukts. Rīta vietā, kad iepriekš uzreiz skatījos telefonā, sāku veikt dažus stiepšanās vingrinājumus un izdzert glāzi ūdens — tas tiešām palīdzēja sākt dienu ar mieru.
Lasi vēl: Kas ir šī jaunā odu suga, kas parādījusies jau tepat kaimiņvalstīs – 5 fakti par šo odu
Tāpat ir vērts atturēties no tūlītējas telefona pārbaudes uzreiz pēc pamošanās. No rīta dabiski izdalās viela, kas palīdz pamosties, bet telefona skatīšanās var vēl vairāk paaugstināt stresa līmeni, kas ilgtermiņā var negatīvi ietekmēt veselību. Ļauj savām smadzenēm pakāpeniski pāriet no miera stāvokļa uz nomodu, veltot laiku apzinātai rīta rutīnai.
Vai esi kādreiz mēģinājis nolikt telefonu malā pirms gulētiešanas vai izmantot “lidmašīnas režīmu” naktī? Kādas pārmaiņas pamanīji? Dalies ar savu pieredzi vai ieradumiem, kas palīdz labāk gulēt, komentāros zemāk. Un neaizmirsti padalīties ar šo rakstu, ja tas tev šķita noderīgs — tas var kādu pasargāt no nemierīgas nakts vai pat no kā daudz nopietnāka.