Lai gan mūsu četrkājainie draugi priecē mūs daudz īsāku laiku nekā cilvēka dzīves ilgums, laiks, ko pavadām kopā ar suni, ir piepildīts ar prieku, taču neapšaubāmi, ir arī brīži, kad dzīvnieks no mums prasa lielu pacietību.
Tādēļ ir ļoti būtiski, ka ikviens, kurš apsver iespēju iegādāties suni, izvēlas tādu šķirni, ar kuru ir viegli saprasties. Pretējā gadījumā attiecības ar suni var kļūt izaicinošas, prasa lielu pacietību un var pat radīt šaubas, vai suns vispār bija nepieciešams…
Tātad – nepietiekama uzmanība, kļūdaini audzināšanas paņēmieni vai nesaskaņota komunikācija var dzīvniekam palikt atmiņā uz ilgu laiku. Un ir noteiktas suņu šķirnes, kuras šādas pieredzes atceras īpaši ilgi.
Lai gan eksperti skaidro, ka suņiem nepiemīt atriebības jēdziens tādā nozīmē, kā to saprot cilvēks, nepareiza attieksme pret konkrētiem suņiem var novest pie tā, ka saimnieks iegūst dzīvnieku, kurš viņam var kļūt nepatīkams…
Bulterjers
Foto – Pixabay
Šie suņi nepiedos, ja pret viņiem izturēsieties ar nežēlastību vai skarbi. Lai šāds suns izaugtu paklausīgs un harmonisks, audzināšanā jāizmanto tikai pozitīvas metodes. Pretējā gadījumā pastāv risks iegūt dzīvnieku ar “atriebīgu” uzvedību.
Bulterjeri ir zināmi kā gudri, neatkarīgi un enerģiski suņi, kuri dažkārt var uzvesties spītīgi vai pārāk mērķtiecīgi. Šīs iezīmes var šķist kā atriebība, ja suns konkrētās situācijās reaģē neatlaidīgi. Tāpat viņi ir ļoti emocionāli jutīgi un pielāgojas saimnieka noskaņojumam un audzināšanas stilam. Ja pret tiem izturas nevienmērīgi vai skarbi, tie var apjukt vai reaģēt neadekvāti.
Labradors
Foto – Pixabay
Šie suņi ir izteikti draudzīgi un mīl cilvēku sabiedrību – viņi lieliski iederas dažādās dzīves situācijās. Taču viņi var smagi pārdzīvot, ja pret viņiem izturas pārāk bargi, piemēram, paceļ balsi vai uzvedas rupji.
Labradors ir ļoti aktīvs suns, kuram nepieciešama gan fiziskā, gan intelektuālā slodze. Ja šīs vajadzības netiek apmierinātas, viņš var izpaust savu neapmierinātību ar destruktīvu uzvedību, ko nereti uztver kā atriebību. Labradors var uz stresu, vientulību vai ilgstošu atšķirtību reaģēt ar darbībām, kas cilvēkam šķiet nepieņemamas – piemēram, mēbeļu graušanu. Šāda uzvedība ir reakcija uz diskomfortu.
Dobermanis
Foto – Pixabay
Šie suņi mēdz “apvainoties” un izrādīt sava veida “atriebību” saviem īpašniekiem – tas var notikt pēc sodīšanas vai arī vienkārši tādēļ, ka viņiem ikdienā netiek pievērsts pietiekami daudz uzmanības.
Vācu aitusuns
Foto – Pixabay
Arī šī visā pasaulē tik ļoti iecienītā šķirne ir ārkārtīgi jūtīga un mēdz būt greizsirdīga. Tāpēc, ja palutināsiet kādu citu dzīvnieku vai mājās uzradīsies vēl kāds mīlulis, vācu aitusuns var reaģēt ar protestu vai nepaklausību.
Vācu aitu suņi ir ļoti inteliģenti, ātri apgūst jaunu informāciju un spēj atcerēties pieredzēto. Negatīva attieksme vai netaisnīga izturēšanās var izraisīt reakcijas, kuras cilvēki mēdz interpretēt kā atriebību – lai gan patiesībā tā biežāk ir instinktīva vai emocionāla atbildes reakcija. Ja šī šķirne nav pietiekami socializēta vai pareizi audzināta, tā var sākt uzvesties problemātiski, piemēram, kļūt spītīga. Tas var radīt iespaidu, ka suns apzināti atriebjas, lai gan viņš patiesībā reaģē uz stresu vai nesapratni.
Sanbernārs
Foto – Pixabay
Šī šķirne ļoti slikti panes rupju izturēšanos – pat nevainīgs aizrādījums var izraisīt šī suņa aizkaitinājumu vai pat vēlmi “atriebties”. Tāpēc jābūt gataviem, ka uz paaugstinātu balsi vai nesaprotamu komunikāciju viņš var atbildēt ar izpostītiem apaviem vai sagrauztu dīvānu.
Tiesa, šiem suņiem ir tieksme veidot dziļu emocionālo saikni ar savu saimnieku. Ja viņi jūtas atstumti vai apvainoti, viņu reakcija – piemēram, šķietama aizvainojuma izpausme – biežāk ir saistīta ar skumjām vai apjukumu, nevis vēlmi tīši kaitēt.