Finanšu nozares nākotne pēc desmit gadiem
Pirms vairākiem gadiem jūs prognozējāt, ka nākotnē cilvēkiem vairs nebūs jāuztraucas par preču apmaksu pie kases – viss notiks automātiski, izejot no veikala. Taču līdz šādam brīdim mēs vēl neesam nonākuši…
Varu apgalvot, ka pirmie šādas nākotnes risinājumi jau kļūst redzami un pat tiek ieviesti praksē. Piemēram, viens no pēdējo nedēļu interesantākajiem piemēriem nāk no “Circle K” Latvijā. Šis uzņēmums ieviesis risinājumu, kur jūsu automašīnas numura zīme kalpo kā identifikācijas līdzeklis. Jūs vienkārši iebraucat degvielas uzpildes stacijā, uzpildāt degvielu un braucat prom. Ja jūsu numura zīme ir iepriekš reģistrēta un kontā ir pietiekami daudz līdzekļu, norēķins notiek automātiski – nav nepieciešama nekāda fiziska mijiedarbība, un jūs varat doties tālāk, neapstājoties pie kases. Apsargiem vairs nav jāseko jums pakaļ.
Ir skaidrs, ka līdzīgas tendences attīstās arī lielveikalu jomā. “Rimi” ir izsludinājis ideju konkursu jeb hakatonu, meklējot veidus, kā uzlabot savus pakalpojumus. Iespējams, viens no virzieniem ir attīstīt automatizētus norēķinus – scenāriju, kurā, sakārtojot preces maisiņos un dodoties prom no veikala, jums vairs nav jāskanē katrs produkts. Tehnoloģija spēj atpazīt, ko esat paņēmis, identificē jūs kā klientu un pārbauda, vai kontā ir pieejami līdzekļi. Viss notiek automātiski, bez apstāšanās.
Kā jūs redzat finanšu nozares attīstību tuvākajā nākotnē? Kas mūs sagaida pēc desmit gadiem?
Ja raugāmies piecu gadu perspektīvā, tas vēl ir pārāk īss laika posms, lai notiktu radikālas izmaiņas. Taču pēc desmit gadiem – jā, pārmaiņas būs ievērojamas.
Viena no tām būs tas, ka mums katram būs personīgs palīgs, kura pamatā būs mākslīgais intelekts. Šis palīgs palīdzēs mums ikdienā plānot un pārvaldīt finanses, padarot to daudz vienkāršāku. Nebūs vairs jāpaļaujas tikai uz savām zināšanām vai intuīciju, lai pieņemtu finanšu lēmumus. Tomēr es ceru, ka gala lēmumi joprojām paliks cilvēka rokās – mēs nedrīkstam pilnībā atteikties no savas autonomijas.
Otrs būtisks aspekts – pēc desmit gadiem maksājumu kartes, kādas mēs pazīstam šodien, vairs nepastāvēs. Fiziskas kartes, kas šobrīd kalpo gan kā maksājumu, gan identifikācijas līdzeklis, vairs nebūs vajadzīgas. Cilvēks pats kļūs par savu identifikatoru. Nebūs nepieciešams starpniekelements, kas apliecina jūsu identitāti – pietiks ar to, ka jūs esat jūs pats.
Kas attiecas uz kriptovalūtu plašāku izmantošanu – šeit es būtu piesardzīgāks. Es to redzu kā notikumu ar aptuveni 50 pret 50 iespējamību – gluži kā sastapt ziloni uz ielas: vai nu tas notiek, vai arī nē. Ja sabiedrība patiešām saskatīs skaidru nepieciešamību un būs radīts vienkāršs, ērti lietojams risinājums, tad kriptoeiro un kriptodolāri varētu iegūt popularitāti. Bet šobrīd, skatoties uz pieejamajiem scenārijiem, tie nešķiet pārāk lietotājam draudzīgi. Protams, iespējams, ar laiku mēs pieradīsim. Taču šobrīd, raugoties no šodienas skatpunkta, tas vēl nešķiet reāli.
Tevi noteikti interesēs
- Apstāties ir teju neiespējami – 2 kartupeļi un bietes, visu samaisa un gardums gatavsby Jeļena Kuzmenko
- Jūsu dārzā nebūs nevienas Kolorādo vaboles – šīs tautas metodes ir spēcīgākas par ķīmiskajām vielāmby Anete Vītola
- Rīgas privātmāju ciematā klaiņo lūsis: sēž pie žoga Rīgā un nebaidās no suņiem un cilvēkiem (video)by Laura Blūma