Tā ir mīkla: Kur pazūd ūdens Kaspijas jūrā, ja no tās neizplūst neviena upe?

Kaspijas jūra ir lielākais ezers pasaulē, no tā neizplūst neviena upe, bet ūdens gadu no gada samazinās! Kāpēc tā notiek?

Kaspijas jūra ir “beznoteces ezers”. Citiem vārdiem sakot, no tā neiztek neviena upe. Tomēr Kaspijas jūrā ietek 130 upes, no kurām lielākās ir Darvagčaja, Samura, Rubasa, Sulaka, Urāla, Kura, Emba un, protams, Volga. Pēdējās vidējais gada caurplūdums ir aptuveni 224 kubikkilometri. Tajā pašā laikā Kaspijas jūra gadu no gada izžūst un kļūst arvien mazāka. Kāpēc tas notiek un kur pazūd ūdens no slēgtā ezera tādā daudzumā?

Šodien ir grūti pateikt, kāda Kaspijas jūra bija pirms simtiem un vēl jo vairāk pirms tūkstošiem gadu. Pastāv ļoti populāra teorija, ka reiz šis milzīgais ezers bijis vēl lielāks un līdzās Melnajai jūrai vai pat Vidusjūrai bija pilntiesīga jūra. Ļoti iespējams, ka Kaspijas jūra senatnē aizņēma vismaz visu Kaspijas jūras zemieni. Tomēr tas nav droši zināms. Zināms ir tas, ka ūdens līmenis Kaspijas jūrā katru gadu pazeminās par aptuveni 7 cm.

No šīs parādības visvairāk cieš jūras ziemeļu daļa, kas robežojas ar Krieviju un Kazahstānu. Volgas un Urālas upju deltās ir skaidri redzama seklums. Sliktākais ir tas, ka, samazinoties ūdens līmenim ezerā, palielinās tā sāļums. Tas, savukārt, nodara triecienu visu blakus esošo teritoriju ekoloģijai. Ilgtermiņā Kaspijas jūras sēkļu veidošanās radīs nopietnus ekonomiskos zaudējumus galvenokārt Krievijai un Kazahstānai, kas var zaudēt savas ierastās ūdens transporta maģistrāles.

Kāpēc Kaspijas jūra zaudē ūdeni?

Uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes. Turklāt, visticamāk, šāda plaša mēroga parādība ir saistīta nevis ar vienu, bet gan ar veselu virkni gan dabas, gan antropogēno (cilvēka) faktoru.

Dabas faktori, pirmkārt, ir klimata pārmaiņas Kaspijas jūras reģionā. Pēdējās desmitgadēs klimats šeit ir kļuvis sausāks. Tā rezultātā jūra, kurai nav nekāda sakara ar okeānu, sāk zaudēt ūdeni, jo tā ir vairāk atkarīga no nokrišņiem. Un nokrišņu nav. Vēl viens dabisks iemesls ir neatbilstība starp noteces lielumu un ūdens līmeni ezerā. Turklāt blakus Kaspijas jūrai atrodas sēkļainā Arāla jūra. Nav izslēgts, ka arī tā iegūst daļu ūdens, izmantojot gruntsūdeņus.

Lasi vēl: Burkānu pastēte ar čili: viegli pagatavojams gardums ikdienas brokastīm un svētku brančam

Antropogēnie faktori ietver cilvēka saimniecisko darbību. Nafta Kaspijas jūras reģionā tiek iegūta jau vairāk nekā 100 gadus. Turklāt Padomju Savienības laikā Kaspijas jūras tuvumā tika veikti kodolizmēģinājumi, tostarp pazemes izmēģinājumi. Vairāki pētnieki uzskata, ka ūdens no ezera var aizplūst uz izveidotajām pazemes bedrēm.

Leave a Comment