Kā ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, pēdējās dienās Latvijā, īpaši valsts dienvidrietumos novērots ļoti paaugstināts PM10 un PM2,5 gaisa piesārņojums. Bet ko tas īsti nozīmē, kā ietekmē cilvēkus un dzīvniekus, un no kurienes tāds radies?
Daudzās novērojumu stacijās gaisa kvalitāte esot vērtējama kā “ļoti slikta”, bet Latvijas austrumos un centrālajā daļā, arī Rīgā – kā “slikta”. Kā izrādās, cēlonis ir pārrobežu piesārņojums no Polijas un Centrāleiropas puses, tā Latvijas Radio raidījumā “Pusdiena” skaidroja LVĢMC Monitoringa vadītāja Iveta Indriksone.
Kas ir šīs daļiņas: PM10 ir cietas daļiņas ar diametru, kas mazāks par 10 mikrometriem, savukārt PM2,5 daļiņu diametrs ir mazāks par 2,5 mikrometriem. Vislielākais piesārņojums šobrīd tiek novērots divās Latvijas vietās – ciemā Rucavā, kas atrodas Dienvidkurzemes novadā un pašā Liepājā.
Lasi vēl: Valmieras novadā vīrietis tiek pie “aukstām kājām”: lācis skrien tieši virsū un apstājas vien dažu metru attālumā (video)
Rucavas novērojumu stacijā 25.februārī PM10 koncentrācija bija 77 mikrogrami uz kubikmetru, kas patiešām norāda uz sliktu gaisa kvalitāti. Savukārt PM2,5 piesārņojums ir 72 mikrogrami uz kubikmetru, kas liecina par patiešām sliktu gaisa kvalitāti. Diemžēl Liepājā, kad cilvēki intensīvāk ar automašīnām devās savās dienas gaitās, PM2,5 piesārņojums sasniedza vēl sliktākus rādītājus.
Eksperte skaidro, ka šāds piesārņojums var mainīties visas dienas laikā, jo aptuveni 20 līdz 30% tas ir lokālas izcelsmes, piemēram, no apkures sistēmām, no transporta. Pārējais piesārņojums nāk no pārrobežu avotiem, kā jau minēts – galvenokārt no Polijas un Centrāleiropas puses, arī no Lietuvas.
Slikta gaisa kvalitāte Latvijā saglabāsies arī trešdien un ceturtdien, jo šobrīd esošie laika apstākļi neveicina piesārņojuma izkliedēšanos. Saulainais un skaidrais laiks ir patīkams, taču tas nepalīdz izkliedēt piesārņojumu. Indriksone norāda, ka piesārņojums mazināsies, tiklīdz mainīsies vēja virziens vai tā ātrums, vai arī valsts teritorijā ienāks nokrišņu zona.
Kad gaisa kvalitāte ir slikta vai ļoti slikta, iedzīvotājiem, pat tiem, kam nav īpašas jutības pret piesārņojumu, jābūt uzmanīgiem. Ieteicams samazināt fizisko aktivitāšu intensitāti ārā. Bet, ja parādās tādi simptomi kā klepus, iekaisis kakls vai acis, jākonsultējas ar speciālistiem. Savukārt jutīgām cilvēku grupām, piemēram, bērniem, vecākiem cilvēkiem, jāapsver samazināt atrašanos ārā.