Ziemā koki bieži cieš no pārmērīgas sniega slodzes, kas var sabojāt zarus vai pat izraisīt auga bojā eju. Īpaši tas attiecas uz augļu kokiem un dekoratīvām kultūrām ar plāniem vai blīvi novietotiem zariem.
Pastāstīsim par galvenajiem veidiem, kā novērst šīs problēmas un kā rūpēties par kokiem ziemā, lai izvairītos no bojājumiem.
Zaru savlaicīga apgriešana
Viena no galvenajām koku aizsardzības metodēm ir pareiza zaru atzarošana rudenī. Noņemiet nokaltušos, bojātos vai ļoti garus zarus, kas var neizturēt sniega svaru. Īpaša uzmanība jāpievērš krustojošiem zariem, jo tie rada papildu slodzi. Koka vainaga veidošana ļauj vienmērīgi sadalīt sniega svaru.
Jaunu koku aizsardzība
Jaunie koki ir īpaši jutīgi pret sniega slodzēm, jo to zari vēl nav pietiekami spēcīgi. Aizsardzībai varat izmantot īpašus rāmjus vai balstus, kas atbalsta zarus. Ir arī noderīgi aptīt tīklu vai virvi ap vainagu, lai tas būtu kompakts.
Manuāla sniega tīrīšana
Ja uz koku zariem sakrājies daudz sniega, tas rūpīgi jānovāc. Izmantojiet slotu vai īpašu instrumentu ar mīkstu pārklājumu, lai nesabojātu mizu. Sāciet ar augšējiem zariem un pakāpeniski virzieties uz apakšējiem, lai nepārslogotu apakšējos slāņus. Nekratiet koku pārāk daudz, jo tas var izraisīt zaru lūšanu.
Stumbra un galveno zaru nostiprināšana
Dažiem kokiem ir vājš stumbrs vai zari, kuriem nepieciešams papildu atbalsts. Izmantojiet koka vai metāla balstus, lai atbalstītu lielus zarus. Varat arī aptīt stumbru ar rupju audeklu, lai novērstu plaisas no sala. Augstiem kokiem stabilizācijai vēlams izmantot kabeļus vai virves, kas piestiprinātas zemei.
Koku stādīšanas plāns
Lai nākotnē izvairītos no sniega slodzes problēmām, ir svarīgi izvēlēties pareizo vietu koku stādīšanai. Dodiet priekšroku vietām ar dabisku vēja aizsardzību, piemēram, pie žogiem vai ēkām. Izvairieties no blīvas koku stādīšanas, lai starp tiem varētu brīvi krist sniegs.