Tautas ticējumi 1. maijam: kam šajā dienā mājās atlidos laime, bet kam nāksies liet asaras līdz pat Vasarsvētkiem

 

Laika zīmes 1. maijam

Ja 1. maijs ir silts, tad maija beigas būs aukstas — un otrādi. Tautas ticējumos šī laika zīme tiek uzskatīta par vienu no drošākajām, jo daudzu paaudžu novērojumi liecina, ka pavasara sākuma siltums bieži nomainās ar vēsu laiku mēneša beigās. Savukārt, ja 1. maijs ir vēss vai pat ar salnām, tad mēneša izskaņā iespējams gaidīt stabilu siltumu.

Zeltaina vakara blāzma sola siltu un saulainu vasaru. Šāds saulriets senos laikos tika uzskatīts par dabas svētību – mierīgs vakars ar zeltainu debesu mirdzumu nozīmēja, ka vasara būs auglīga, ar labiem laika apstākļiem, kas nāks par labu gan laukiem, gan veselībai. Šajā vakarā ieteica nesteigties iekštelpās, bet uzkavēties brīvā dabā, vērojot debesis un domājot gaišas domas – tas piesaistot labklājību.

Taču, ja laikapstākļi dienas laikā vairākkārt mainās – no saules uz lietu, no vēja uz bezvēju –, tas bija slikta zīme. Gaidāma sausuma pilna vasara, kas varētu ietekmēt ražu, samazināt dārza un lauku auglību, kā arī apgrūtināt ūdens ieguvi.

Lasi vēl: Ienākošais zvans un tūlītēja pārtraukšana: kas to dara un kāpēc tas vispār ir vajadzīgs

Lauku ļaudis šādās dienās īpaši vēroja debesu zīmes un pat pierakstīja laika maiņas, lai prognozētu, cik bieži vasarā nāksies laistīt dārzu vai gaidīt lietu bez rezultātiem.