Tiek atjaunināta informācija par laikapstākļiem septembrī: ”Trakākais būs no oktobra sākuma”

Saskaņā ar provizoriskiem datiem, septembrī vairākos reģionos varētu tikt pārspēts nokrišņu rekords. Tomēr meteorologi uzsver: lai gan ilgtermiņa prognozēm ir zināma kļūdas robeža, kopējā rudens aina jau ir skaidra – būs auksts un mitrs.

Tomēr ne viss ir tik drūms. Austrumeiropas dienvidos iepriecinās silts laiks. Šeit temperatūra septembra sākumā paaugstināsies līdz +30 grādiem, un būs vairāk saulainu dienu nekā parasti. Tādējādi dienvidu kūrorti varēs saviem viesiem dāvāt nedaudz vairāk vasaras siltuma.

Viens no jaunā pētījuma autoriem, Pensilvānijas Universitātes klimata zinātnieks Maikls Mans, atklāj, ka viņa interese par tā dēvēto “ziemeļaustrumnieku” jeb spēcīgo sniega vētru izpēti radās personīgas pieredzes rezultātā. 2010. gada “Sniegmagedona” laikā viņš pats bija spiests pavadīt trīs dienas iesprostots viesnīcas numurā Filadelfijā. Šis notikums pamudināja viņu pievērsties tam, kā klimata pārmaiņas varētu ietekmēt šāda veida vētras. Nu, pēc piecpadsmit gadiem, viņam un viņa komandai ir daļa atbilžu, par ko vēsta raidorganizācija CNN.

Klimatoloģijas zinātnieku vidū valda pārliecība, ka, pieaugot globālajai temperatūrai, šādas vētras nākotnē varētu kļūt retākas. Tas saistīts ar to, ka Arktika sasilst ievērojami straujāk nekā citas ziemeļu puslodes teritorijas, un tas samazina temperatūras kontrastu starp aukstajām arktiskajām gaisa masām un siltajām Atlantijas okeāna masām – kontrastu, kas bieži vien baro šāda veida vētras. Taču vēl joprojām nav skaidri izpētīts, kā globālā sasilšana ietekmē šo vētru intensitāti, un tas ir jautājums, kam līdz šim pievērsts mazāk uzmanības.

Lasi vēl: Skumja vēsts grupas “Apvedceļš” cienītājiem – pastāv iespēja, ka tuvākajā laikā viss būtiski mainīsies

“Mēs ar komandu apkopojām vēsturiskos datus par šāda tipa vētrām laikposmā no 1940. līdz 2025. gadam un izveidojām digitālu šādu vētru atlantu. Kopumā analizējām 900 vētru gadījumus,” stāsta Mans. Analīze atklāj, ka kopš 1940. gada šo vētru maksimālais vēja ātrums ir pieaudzis par 6%. Lai arī šis skaitlis var šķist neliels, pētnieki norāda, ka šāds vēja ātruma pieaugums palielina vētras radīto postošo spēku par aptuveni 20%. Un tas jau ir ievērojams rādītājs, ko nevar ignorēt, uzsver CNN.