Jau vairākus gadus Valsts likumsargu rīcībā ir netrafarēts transportlīdzeklis, kas aprīkots ar 360 grādu videonovērošanas sistēmu. Šī tehnoloģija darbojas līdzīgi kā fotoradari – tā spēj fiksēt dažādus ceļu satiksmes pārkāpumus, vadītājiem neapstādinot automašīnu.
Līdz šim visbiežākie konstatētie pārkāpumi bijuši saistīti ar transportlīdzekļu vadīšanu bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) vai bez derīgas tehniskās apskates.
Likumsargu pārstāvis Andris Locs norādīja, ka 108 šādi konstatēti gadījumi nav uzskatāmi par mazu skaitu, turklāt minētais transportlīdzeklis konstatē arī virkni citu pārkāpumu. Papildus telefona lietošanai pie stūres šī iekārta spēj fiksēt autovadītājus, kuri pārkāpj noteikumus, piemēram, braucot pa sabiedriskā transporta joslām, šķērsojot krustojumu pie sarkanās gaismas, vadot transportlīdzekli bez tehniskās apskates vai veicot citus pārkāpumus, pat tad, kad tā atrodas ceļa malā.
Aizvadītajā gadā fiksēti vairāk nekā 5000 gadījumu, kad autovadītāji braukšanas laikā izmantojuši mobilo telefonu. Likumsargi secinājuši, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šajā jomā būtiski uzlabojumi nav vērojami. Locs uzsvēra, ka ikviens vadītājs pats var novērot situāciju, vienkārši paskatoties apkārt – arī šodien daudzi autobraucēji turpina izmantot telefonus pie stūres.
Tādēļ cīņa ar šiem pārkāpumiem joprojām būs viens no darbības prioritārajiem virzieniem. Tajā pašā laikā viņi atzīst, ka ar vienkāršu sodīšanu vien šo problēmu nav iespējams izskaust – nepieciešams ilgāks laiks un apzināta ieradumu maiņa.
Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa skaidro, ka šādu paradumu maiņa prasa laiku un apzinātu piepūli – tā nav vienas dienas laikā paveicama. Viņa norāda, ka telefona lietošana braukšanas laikā ir tikpat bīstama kā automašīnas vadīšana alkohola reibumā, jo cilvēks nespēj vienlaikus koncentrēties uz vairākām lietām. Vadot transportlīdzekli, uzmanības novēršana pat uz dažām sekundēm var radīt nopietnas sekas.
Ābeltiņa uzsvēra, ka bieži vien cilvēkiem šķiet, ka viņi spēj vienlaikus pievērst uzmanību dažādām darbībām, taču tā ir ilūzija – reāli cilvēks vienkārši ļoti ātri pārslēdzas starp dažādiem uzdevumiem, un arī tas aizņem laiku. Bieži vien kāds no procesiem “pazūd fonā”, kas ir īpaši bīstami ceļu satiksmē.
Tajā pašā laikā speciāliste atzīmēja, ka soda neizbēgamībai ir būtiska loma – tieši tas var likt cilvēkiem nopietnāk izvērtēt savus paradumus un motivēt tos mainīt.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai problēmai, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) pērn izveidoja informatīvu kampaņu ar nosaukumu “Stūrē? Izkāp no telefona!”. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa norādīja, ka visefektīvākās ir tās kampaņas, kurām paralēli tiek veikta arī mērķtiecīga ceļu kontrole. Viņa uzsvēra, ka problēma ar telefona lietošanu pie stūres joprojām ir ļoti aktuāla.
Statistikas dati liecina, ka divas trešdaļas autovadītāju ikdienā lieto mobilos telefonus, atrodoties pie stūres – gan zvanot, gan sūtot īsziņas, gan izmantojot dažādas lietotnes vai navigācijas sistēmas. Bērziņa uzsvēra, ka sabiedrībā joprojām ir spēcīgi iesakņojies paradums turēt telefonu rokā jebkurā situācijā, arī braucot.
Tāpēc CSDD arī turpmāk – tostarp novembrī – turpinās informēt sabiedrību un skaidrot, cik lielu apdraudējumu autovadītāji rada gan sev, gan citiem, lietojot telefonus transportlīdzekļa vadīšanas laikā.