Tiem iedzīvotājiem, kuru kopējie ienākumi pārsniedz noteikto summu, līdz 15. jūlijam ir pienākums obligāti iesniegt šo dokumentu.
Personām, kuru ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2024. gada otrajā ceturksnī (aprīlī, maijā un jūnijā) pārsniedza 1000 eiro, ir pienākums līdz 2025. gada 15. jūlijam (ieskaitot) iesniegt deklarāciju par kapitāla pieauguma ienākumiem. Attiecīgais nodoklis ir jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz 2025. gada 23. jūlijam.
Kas ir kapitāla aktīvi
Par kapitāla aktīviem tiek uzskatīti:
- akcijas, kapitāla daļas, pajas, ieguldījumi personālsabiedrībā, kā arī citi finanšu instrumenti, kas minēti Finanšu instrumentu tirgus likumā;
- ieguldījumu fondu apliecības un citi pārvedami vērtspapīri, kuri apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai līdzīgos ieguldījumu uzņēmumos;
- parāda vērtspapīri (piemēram, parādzīmes, noguldījumu sertifikāti, uzņēmumu emitēti īstermiņa parāda instrumenti) un citi naudas tirgos tirgoti naudas instrumenti;
- nekustamais īpašums, tostarp tiesības iegūt nekustamo īpašumu;
- uzņēmumi Komerclikuma izpratnē;
- intelektuālā īpašuma objekti;
- ieguldījumu zelts, citi dārgmetāli, kā arī preces vai valūtas, ar kurām tirgojas preču un valūtas biržās;
- virtuālā valūta.
- Kā tiek aprēķināts kapitāla pieaugums
- Kapitāla pieaugums ir starpība starp kapitāla aktīva pārdošanas cenu un tā iegādes izmaksām, tai skaitā arī veiktajiem ieguldījumiem šī aktīva turēšanas laikā.
Nodokļa likmes piemērošana no 2025. gada
Sākot ar 2025. gada 1. janvāri, ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota 25,5% nodokļa likme. Tomēr darījumiem, kas uzsākti līdz 2024. gada 31. decembrim un nav pabeigti līdz šim datumam, arī turpmāk – līdz 2027. gadam ieskaitot – tiks piemērota samazinātā 20% nodokļa likme, ar nosacījumu, ka: darījumi ir uzsākti iepriekšējos gados un nav noslēgti līdz 2024. gada beigām; par šiem darījumiem ir iesniegta kapitāla pieauguma deklarācija ar informāciju par nepabeigtajiem darījumiem konkrētajā gadā.
Kā iesniegt deklarāciju par kapitāla pieaugumu
Deklarāciju par kapitāla pieaugumu aicinām iesniegt elektroniski, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Palīgrīkam — vednim “Pārskata perioda deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma – DK veidlapas aizpildīšanai” — ir informatīvs raksturs. Tas soli pa solim palīdz aizpildīt deklarāciju, taču vien EDS vednī ievadītā un saglabātā informācija nav uzskatāma par oficiāli iesniegtu deklarāciju.
Veidlapa pieejama arī drukātā formātā VID tīmekļvietnē sadaļā “Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Veidlapas un iesniegumi”, un to var nosūtīt pa pastu uz adresi: Valsts ieņēmumu dienests, Talejas iela 1, Rīga, LV-1978.
Konsultācijas pirms nekustamā īpašuma pārdošanas
Pirms veikt darījumus ar nekustamo īpašumu (tostarp pārdošanu), ieteicams sazināties ar VID speciālistiem, lai precizētu, vai konkrētajā gadījumā jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (25,5%) no kapitāla pieauguma, kā arī kā tas tiek aprēķināts un kāds ir tā samaksas termiņš.
Kad nodoklis no kapitāla pieauguma NAV jāmaksā
Nodoklis nav jāmaksā, ja ienākumi tiek gūti no nekustamā īpašuma, kas atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:
Īpašums atrodas īpašumā ilgāk par 60 mēnešiem (kopš zemesgrāmatas ieraksta), un vismaz 12 no šiem mēnešiem (pēc kārtas) līdz pārdošanas līguma noslēgšanai tajā ir deklarēta pārdevēja dzīvesvieta. Īpašums pieder ilgāk par 60 mēnešiem un tas bijis vienīgais īpašums visā šajā laikā. Īpašums ir vienīgais, un ienākumi no tā pārdošanas 12 mēnešu laikā (pirms vai pēc pārdošanas) tiek pilnā apmērā ieguldīti funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā.
Lasi vēl: Lietuviešu eksperts pastāstīja, kāpēc gudri šoferīši iegādājas sev baltas krāsas automašīnas
Pēdējā gadījumā jāņem vērā, ka jaunā īpašuma iegādes summa nedrīkst būt mazāka par iepriekš pārdotā īpašuma pārdošanas cenas un tā iegādes vērtības starpību — citādi starpība tiek uzskatīta par apliekamu ienākumu. Būtiski, lai īpašuma īpašumtiesības būtu savlaicīgi reģistrētas zemesgrāmatā — tas ir svarīgs priekšnosacījums.
Kad ienākumi jānorāda, bet nav jāmaksā nodoklis
Ja īpašums atbilst kādai no iepriekš minētajām pazīmēm un no ienākuma nav jāmaksā nodoklis, deklarācija par kapitāla pieaugumu nav jāiesniedz. Tomēr, ja ienākumi no pārdošanas pārsniedz 10 000 eiro, tie jānorāda gada ienākumu deklarācijā kā neapliekami ienākumi.