Vien 50 gados uzzināju, ka kartupeļus cepu nepareizi; Kaimiņš šefpavārs man iemācīja vairākus knifiņus un tagad tupenīši garšo nesalīdzināmi labāk

Šķiet, kas gan varētu būt vienkāršāk par kartupeļu cepšanu pannā? Taču nesen sapratu, ka visu mūžu esmu darījis to nepareizi.

Mans draugs, kurš ir īsts kulinārijas eksperts, atklāja man pavisam jaunu skatījumu uz šo ēdienu, pastāstot par dažādiem knifiņiem, par kuriem iepriekš nebiju dzirdējis.

Lai gan šī recepte šķiet vienkārša un tai nepieciešamas tikai dažas sastāvdaļas, izrādās, ka tās pagatavošanai svarīgas ir smalkas nianses un detaļas par procesiem, kas notiek cepšanas laikā.

Lasi arī: Tas ir kaut kāds padomju laika pārpalikums… Populārais mūziķis Horens Stalbe pastāsta, kāpēc nekad neprecēs savu mīļoto sievieti un dēla māti

Cepot uz pannas, kartupeļi veido zeltaini kraukšķīgu ārpusi, kas ir īpaši apetīti rosinoša. Šo garoziņu rada kartupeļos esošo cietes daļiņu karamelizēšanās augstas temperatūras ietekmē. Kamēr ārpuse kļūst kraukšķīga, kartupeļu iekšpuse saglabājas maiga un gaisīga, radot patīkamu tekstūru kontrastu katrā kumosā.

Iekārtojies ērti, tagad sniegšu tev dažus padomus, kas palīdzēs izcept tik garšīgus kartupeļus, ka visi mājinieki prasīs papildporciju. Tātad:

 

Kartupeļu sagriešanas veids

Kartupeļus var sagriezt sloksnēs, kvadrātos, apļos vai šķēlēs. Noteikti sagriez plāni. Ja  sagriezīsi rupji, kartupeļi apcepsies tikai no ārpuses. Rupji griezt var tikai tad, kad kartupeļus sautē.

Mazgāšana

Pirms sāc cept kartupeļus, aplej tos ar vēsu ūdeni, atstāj 10 minūtes un pēc tam rūpīgi noskalo, iespējams, vairākas reizes. Es to daru, lai noņemtu lieko cieti. Pateicoties tam, kartupeļi cepšanas laikā nepielīp pie pannas sieniņām.

Pēc mazgāšanas kartupeļus uz brīdi noliec malā, lai tie nedaudz nožūst – tad eļļa neizšļakstīsies.

 

Eļļas izvēle

Es parasti lietoju dezodorētu eļļu bez smaržas. Piemērota ir saulespuķu, olīvu, kukurūzas eļļa. Neiesaku cept sviestā. Būs garšīgāk, bet kartupeļi var piedegt. Ja tev patīk sviesta garša, vienkārši pievieno nelielu sviesta gabaliņu cepšanas laikā.

 

Sīpolu sagriešana

Es sīpolus parasti nelieku, bet viss ir atkarīgs no gaumes. Ja esi sīpolu cienītājs, droši pievieno tos. Sīpolus vislabāk sagriezt plānās strēmelītēs, tos var arī sarīvēt un pievienot kartupeļiem.

 

Cepšanas process

Vispirms vienu minūti uzsildi cepamo pannu uz lielas uguns. Pēc tam ielej pannā eļļu un karsē to apmēram pusminūti. Tikai pēc tam sāc cept kartupeļus apmēram 200 grādu temperatūrā, lai mitrums labi iztvaikotu. Kartupeļi jāizklāj ne vairāk kā 4-5 centimetru slānī, lai tie kārtīgi izceptos.

Izklājot biezākā kārtā, kartupeļi uzsūks daudz siltuma un nevis cepsies, bet sautēsies. Turklāt bieza kartupeļu kārta neļaus šķidrumam iztvaikot, tas notecēs līdz pannas dibenam un notiks sautēšanās process.

Kā panākt piesātinātu garšu

Vienu kartupeļu pusi vajag apcept uz lielas uguns, tos neapgriežot, līdz tupeņiem izveidojas viegla garoziņa. Garoza veidojas Maijāra reakcijas un cukuru karamelizācijas rezultātā. Pateicoties tiem, veidojas cepta ēdiena garša. Bez šiem procesiem kartupeļiem nebūs izteiktas garšas.

Nemaisi kartupeļus pārāk bieži, jo tie var zaudēt formu. Apgriez kartupeļus tikai tad, kad tiem izveidojusies garoziņa.

 

Sīpolu pievienošana

Kad kartupeļi kļuvuši kraukšķīgi no abām pusēm, pievieno sīpolus un samaisi, līdz sīpoli sasniedz pannas dibenu. Ideālā gadījumā sīpoli jācep atsevišķi, lai tie izceptos vienmērīgi, bet vari cept arī kopā ar kartupeļiem.

Sīpolus apcep 3 minūtes un pārslēdz liesmu no lielas uz vidēju.

 

Sāls pievienošana

Daudzi cilvēki kartupeļiem sāli pieber jau gatavošanas sākumā, bet es to daru tikai pēc sīpolu pievienošanas.

Pēc sāls pievienošanas kartupeļi jācep vēl 7 minūtes uz vidējas uguns, laiku pa laikam apmaisot. Tas tiek darīts, lai iztvaikotu daļa ūdens, jo pēc sāls pievienošanas kartupeļi izdala ūdeni. Ja ūdenim neļauj iztvaikot, kartupeļi var atmiekšķēties un kļūt trausli.

 

Cepšana zem vāka

Gatavošanas beigās kartupeļus atstāj cepties uz mazas liesmas, pārklāj pannu ar vāku un turi uz uguns vēl 3-5 minūtes. Tas tiek darīts, lai kartupeļi neizžūtu un nepārceptos.

 

Tas arī viss!

Cerams, ka tev noderēja šī lieliskā ceptu kartupeļu recepte. Ja tā, atzīmē rakstu ar “patīk” un dalies ar to sociālajos tīklos! Priecāsimies arī par taviem komentāriem!

 

Leave a Comment