Gadsimtiem ilgi dobes un dārzeņu dārzus mēsloja ar pelniem. Un tas ir patiešām labs mēslojums, jo, pareizi lietojot, augsne var iegūt milzīgu daudzumu mikroelementu, bet augi – barības vielu.
Taču problēma ir tā, ka daudzas mājsaimnieces un īpašnieki pelnus uzklāj nepareizi, tādējādi radot sev “lāča pakalpojumu”. Un šodien, balstoties uz slavenu dārzkopju pagātnes pieredzi, iepazīstināšu jūsu uzmanību ar 3 galvenajām kļūdām, ko, lietojot šo mēslojumu, pieļauj lielākā daļa dārza gabalu īpašnieku.
Vispirms jāsāk ar to, ka pelni pilnīgi velti tiek uzskatīti par “dabīgu” minerālmēslu aizstājēju, jo savā būtībā vairumā sastāvu sadegusī koksne ir fosfors, kālijs un citi mikroelementi, kuru ir daudz “veikalu” mēslošanas līdzekļos. Tāpēc nav pareizi uzskatīt pelnus par vislabāko panaceju pret visām problēmām.
1. Nepareizs pelnu sastāvs
Augsne zemes gabalos ir ļoti atšķirīga – kaut kur dominē melnzeme, bet kaut kur ir diezgan daudz māla. Un nav brīnums, ka katram augsnes tipam ir nepieciešamas savas piedevas un mēslojums, lai sasniegtu vislabāko efektu. Un, ja jūs to saprotat, kāpēc gan nepievērst uzmanību pelnu sastāvam?
Tāpēc, ka maisījums, nepareizā mikroelementu konfigurācijā, dažādiem augsnes tipiem var dot pilnīgi atšķirīgu efektu! Pelnu sastāvs ir atkarīgs no tā, kas tika sūtīts uz krāsni sadedzināšanai.
Piemēram, sadedzinot egļu zarus, var iegūt daudz kālija. Priežu kokos ir ļoti daudz kalcija. Savukārt kālijs un kalcijs ir divi pilnīgi atšķirīgi mēslošanas līdzekļu un mēslošanas līdzekļu veidi, kurus izmanto arī kā melioratorus (lai sārmaini saturošu augsni).
Lai pareizi lietotu to vai citu pelnu veidu, ir jāzina kolosāli daudz nianšu. Bet, ja ņem vērā visas nianses, ir jābūt īstam “ķīmiķim”, ko var atļauties ne katrs dārznieks. Tāpēc ir pamati, kas vispirms ir jāiegaumē.
Piemēram, kartupeļu barošana ar pelniem ir nepareizs lēmums, jo šiem kultūraugiem šāda veida mēslojums ļoti nepatīk. Turklāt augsne “zem kartupeļiem”, kas ir sārmaina, nopietni samazina garšu. Pie visa pārējā bieži vien augiem atnes tādas kaites kā sēnīte.
Tomēr, ja dārzeņu dārzā ir liela stiepļu tārpu koncentrācija, pelnu izmantošana dažkārt ir nepieciešamība, jo vienkārši jāizvēlas mazāks ļaunums, un pelni (piedodiet par neviltoto tautoloģiju) šiem dzeltenajiem tārpiem ļoti nepatīk.
Lasi vēl: Neviens pat nezina, ka kāpostus var pagatavot šādā veidā, viss ir saistīts ar sīpoliem. Salāti ir garšīgi, vienkārši un sirsnīgi
Tomātiem nepatīk arī pelni – sārmi tikai kavē augšanu. Arī kabačiem un baklažāniem, redīsiem un zemenēm tas nepatīk – visas šīs kultūras, neatkarīgi no augsnes, kurā tās atrodas, visbiežāk slikti reaģēs uz lēmumu “palīdzēt” tām ar pelniem.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…
Tevi noteikti interesēs
- Iespējams pavisam drīz par šiem konkrētiem pārkāpumiem šoferīšiem varēs pat konfiscēt transportlīdzekliby Sandra Ločmele
- Nedzirdēts paņēmiens – slaveni pavāri maltajai gaļai pievieno ļoti interesantu sastāvdaļu, lai padarītu kotletes patiesi sulīgasby Anete Vītola
- Kā uz visiem laikiem aizmirst par pelējumu vannas istabā – šī metode neprasa nekādas pūlesby Anete Vītola