Top labākie noslēpumi, kā atbrīvoties no sēnītes un pelējuma

Senos laikos arābiem bija paraža: ja mājā iemitinājās melnais pelējums, ģimene cēla jaunu māju. Toreiz uzskatīja, ka no pelējuma nav iespējams atbrīvoties. Mūsdienās laiki ir mainījušies — veikalos pieejami simtiem dažādu līdzekļu pret pelējumu.

Mūsdienu ķīmija ātri iznīcina sēnīti, taču nereti izraisa alerģiju. Šajā rakstā pastāstīšu par pašiem efektīvākajiem līdzekļiem pret pelējumu mājās. Tie darbojas ātri un nekaitē veselībai.

Pirms lietot kādu no turpmāk minētajiem līdzekļiem, vispirms nepieciešams noņemt redzamo pelējumu no virsmām. Vienkārši nomazgājiet sienas, grīdu vai mēbeles ar ziepjūdeni. Un tikai pēc tam, kad viss ir kārtīgi nožuvis, var sākt apstrādi.

1. Etiķis

Parastais galda etiķis spēj ievērojami samazināt pelējuma aktivitāti un neļauj tam izplatīties pa visu māju. Lai gan 9% galda etiķis pilnībā nenogalina pelējumu, tas kavē tā vairošanos. Ja reizi mēnesī ar etiķi apstrādā vannas istabu un virtuvi, uz sienām nekad neparādīsies šie šausminošie melnie plankumi.

Tā kā lietoju neatšķaidītu etiķi, es to nesmidzinu, bet gan notīru virsmu ar sūkli. Ieelpot etiķskābes tvaikus ir kaitīgs— var gūt gļotādas apdegumus.

Tāpēc vienkārši uzleju etiķi uz sūkļa un rūpīgi noslauku flīzes un grīdu vannasistabā. Ar etiķi var tīrīt arī santehniku un pat krānus — tie pēc tam spīd vēl vairāk. Etiķi noskalot nav obligāti. Pēc nožūšanas un izvēdināšanas smaka pazūd.

Starp citu, ar etiķi var tīrīt arī virtuves plauktus, skapīšus un dažādus uzglabāšanas nodalījumus.

2. Ūdeņraža pārskābe

Šis līdzeklis nogalina pelējuma sēnīti, tāpēc ar ūdeņraža pārskābi var apstrādāt jebkuras virsmas, lai pasargātu tās no pelējuma. Kad mani bērni bija mazi, es mazgāju viņu rotaļlietas ar ūdeņraža pārskābi — tā man ieteica ārsts.

Ūdeņraža pārskābi var uzmanīgi uzsmidzināt uz virsmas vai uzklāt ar sūkli, rūpīgi iemasējot. Profilaksei pietiek ar vienu apstrādi mēnesī. Ja pelējums jau ir parādījies, tad vajadzīgas divas apstrādes ar vienas dienas intervālu, lai pilnībā iznīcinātu sēni.

Ūdeņraža pārskābi var uzmanīgi uzsmidzināt uz virsmas vai uzklāt ar sūkli, rūpīgi iemasējot. Profilaksei pietiek ar vienu apstrādi mēnesī. Ja pelējums jau ir parādījies, tad vajadzīgas divas apstrādes ar vienas dienas intervālu, lai pilnībā iznīcinātu sēni.

3. Dzeramā soda

Sodas šķīdums rada sārmainu vidi, kas iznīcina pelējuma sēnīti un citus kaitīgos mikroorganismus. Uz 1 litru karsta ūdens ņemu 2 ēdamkarotes sodas. Ar šo šķīdumu mazgāju visu — no sienām līdz grīdai un rotaļlietām. Bērnu rotaļlietas var iemērkt sodas šķīdumā uz 20 minūtēm, pēc tam izmazgāt kā parasti. Soda attīra virsmas no neredzamām pelējuma pēdām, padarot visu tīrāku.

4. Amonjaka spirta šķīdums 

To jāatšķaida proporcijā 1:1 ar ūdeni — šāda koncentrācija būs pietiekami efektīva, bet nebojās virsmas. Ar amonjaku var mazgāt grīdas, sienas, tīrīt flīzes un santehniku. Ja jums ir vinila tapetes, šī metode arī būs piemērota.

Smaka ātri izzūd, taču pelējums tiek iznīcināts pilnībā. Ja virsma ir poraina, samitriniet to bagātīgāk, lai šķīdums iesūktos dziļāk un likvidētu pelējumu no saknēm.

5. Balinātājs 

Vai jebkurš cits hlora balinātājs momentā iznīcina pelējumu un likvidē melnos plankumus uz virsmas. Tomēr balinātāju nevar lietot visur. Piemēram, nevajadzētu mazgāt ar to bērnu drēbes vai rotaļlietas. Hlors ir toksisks un var izraisīt alerģiju bērniem.

Es izmantoju  tikai ārkārtas gadījumos, kad pelējums pēkšņi parādās uz vannas istabas sienām. Atšķaidīt vai ne — tas ir gaumes jautājums. Daži to atšķaida 50/50 ar ūdeni, bet es parasti lietoju neatšķaidītu. Vienkārši uzklāju līdzekli uz pelējuma skartās virsmas, atstāju uz pāris stundām un pēc tam rūpīgi visu noskaloju.

6. Vara vitriols (vara sulfāts)

Godīgi sakot, šis nav tas vienkāršākais līdzeklis, bet tas ir lieliski piemērots gadījumiem, kad pelējums parādījies lauku mājā, pagrabā vai uz koka plauktiem un betona sienām. Lieto to šādi:

Uz 1 litru ūdens ņem 20 g vara vitriola. Maisa, līdz granulas pilnībā izšķīst. Pēc tam attīra virsmu ar ziepjūdeni vai nedaudz trauku mazgāšanas līdzekļa. Tikai pēc tam uzklāj vara vitriola šķīdumu.

Lasi vēl: Vecmāmiņas gudrības: kā apkarot skudras, netērējot lieki laiku

Virsmu žāvē 4 stundas un pēc tam apstrādi atkārto. Varš lieliski cīnās ar sēnīti, kavējot tās vairošanos un pasargājot jūsu mājokli.

 

 

Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….