Drīzumā tiks ieviesti jauni ierobežojumi attiecībā uz skaidras naudas darījumiem un tās izmantošanu! Būs noteikta maksimālā summa, kuru nedrīkstēs pārsniegt, pretējā gadījumā būs jārēķinās ar sekām.
Lai gan mūsdienās pieaug digitālo maksājumu un maksājumu karšu izmantošana, daudzi cilvēki visā pasaulē joprojām dod priekšroku skaidrai naudai.
Dažos reģionos, īpaši valstīs ar mazāk attīstītu ekonomiku un vāju banku infrastruktūru, skaidra nauda joprojām ir galvenais norēķinu līdzeklis. Tā ir viegli pieejama un praktiska, īpaši vietās, kur nav pieejami karšu termināļi vai nav interneta savienojuma. Tāpat vecākās paaudzes cilvēki bieži izvēlas skaidru naudu, jo tas ir veids, pie kā pierasts un ar kuru viņi jūtas drošāk.
Arī daļa jauniešu dod priekšroku norēķiniem skaidrā naudā, jo tādējādi ir vieglāk kontrolēt izdevumus. Daudzās kultūrās skaidra nauda joprojām ieņem būtisku lomu dažādās tradīcijās un svētkos. Lai gan pandēmijas laikā tika aicināts vairāk izmantot bezskaidras naudas norēķinus, lai mazinātu izplatību, skaidra nauda nav zaudējusi savu aktualitāti un lomu ikdienā.
Taču nākotnē šī prakse mainīsies. Eiropas Savienība plāno ieviest striktus ierobežojumus skaidras naudas lietošanai, paredzot, ka šādi darījumi būs atļauti tikai līdz 10 000 eiro. Tiesa, privātpersonām dažos gadījumos būs pieļaujami izņēmumi. Šie pasākumi tiek virzīti ar mērķi apkarot naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu. Ierobežojumu noteikšana skaidras naudas darījumiem ir svarīgs solis, lai novērstu iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu kustību.
Kartupeļu mizas nevajag izmest – 10 noderīgi veidi un triki, kur tās patiesībā vajag izmantot
Jaunā kārtība ietvers arī finanšu izmeklēšanas iestāžu pilnvaru paplašināšanu, kas ļaus tām daudz efektīvāk atklāt aizdomīgus darījumus un nekavējoties uz tiem reaģēt. Šīs institūcijas varēs ciešāk pārbaudīt iespējami nelikumīgas aktivitātes un veikt mērķtiecīgākas darbības, lai novērstu pārkāpumus finanšu jomā.
Tiks ieviesti arī stingrāki noteikumi finanšu sektoram – būs jānodrošina lielāka caurspīdība un atbildība no banku un citu finanšu iestāžu puses. Jaunie mehānismi palīdzēs efektīvāk sekot līdzi lieliem skaidras naudas darījumiem un savlaicīgi atklāt potenciālos pārkāpumus. Visu šo izmaiņu mērķis ir veicināt skaidrāku un drošāku finanšu vidi, kurā būtu mazāk iespēju nelikumīgām darbībām.
Ieviešot šos noteikumus, Eiropas Savienība cer stiprināt finanšu sistēmas drošību un noturību, kā arī radīt godīgus spēles noteikumus uzņēmējdarbībai. Tas ir nozīmīgs solis ceļā uz starptautiskās noziedzības un finanšu pārkāpumu apkarošanu, vienlaikus nodrošinot, ka skaidras naudas aprite tiek uzraudzīta un kontrolēta atbilstoši augstākajiem drošības standartiem.