Agronomi un pieredzējuši dārznieki vispirms iesaka atteikties no kūtsmēsliem un biežas laistīšanas, lai nezaudētu sēklas un neizraisītu dažādas kaites.
No jūlija vidus paprikai nav nepieciešama aktīva mēslošana, bet gan, gluži pretēji, pieticīga kopšana, taču – pareiza! Šajā rakstā noskaidrosim, kā nezaudēt ražu un kādas vielas patiešām ir noderīgas paprikai pašas vasaras vidū – jūlija mēnesī.
Pieredzējusi dārzniece un agronome atklāj savu daudzu gadu noslēpumu. Viņa uzsver, ka pārmērīga mēslošana noved pie tā, ka var pat pazust visa raža. Tātad, kas par daudz – tas par skādi.
Kad paprika aktīvi aug, to sakņu sistēma sāk patērēt vairāk barības vielu un kļūst īpaši “alkstoša”. Tomēr, kā brīdina eksperte, slāpekļa pārpalikums, īpaši no organiskajiem mēslošanas līdzekļiem, piemēram, kūtsmēsliem, izraisa tā saucamo “tauku uzkrāšanos” augos.
Šādā stāvoklī augi intensīvi palielina zaļo masu, bet gandrīz neveido augļus – to vietā parādās galvenokārt tukšie ziedi. Rezultātā, neskatoties uz bagātīgo zaļumu, raža var izrādīties skopa.
3 galvenie iemesli, kāpēc paprika neaug
Eksperte izdala trīs galvenos iemeslus, kāpēc piparu augļi var sākt pūt:
1. Slāpeklis stimulē zaļumu augšanu, bet bloķē augļu veidošanos. Šis elements, kas ir nepieciešams agrīnās augšanas stadijās, kļūst kaitīgs augļu nogatavināšanas laikā.
2. Bieža laistīšana izskalo kāliju. Kālijs ir galvenais “arhitekts” mīkstajiem augiem. Tā deficīts izraisa ūdeņainus un negaršīgus augļus.
3. Organiskās vielas karstumā izraisa sakņu puvi. Augstas temperatūras un mitrums rada ideālus apstākļus patogēnu attīstībai, kas bojā augu saknes.
Bet ar ko tad mēslot jūlijā?
Tieši tāpēc, kad uz krūmiem jau parādījušies jaunie pipari, dārzniece iesaka veikt tikai vienu, bet ļoti efektīvu mēslošanu. Tam jums būs nepieciešamas tikai 2 ēdamkarotes koksnes pelnu uz katru krūmu.
Kā pareizi lietot šādu mēslojumu? Rūpīgi uzrušiniet zemi zem pipariem. Pēc tam vienmērīgi izkaisiet 2 ēdamkarotes koksnes pelnu ap krūmiem (mazliet no saknēm). Pēc tam viegli apkaisiet augsni atpakaļ. Un pats pēdējais – bagātīgi aplejiet augsni ar siltu (šis ir ļoti svarīgs faktors!!!) ūdeni.
Pēc tam, pēc dārznieces teiktā, līdz augļi sāk sārtoties, nav nepieciešams vairs nekāds mēslojums, bet tikai regulāra laistīšana sausā laikā. Atcerieties, ka laistām vai nu agri no rīta vai vēlu vakarā, ar remdenu (ne aukstu) ūdeni.
Jau pēc nedēļas pēc šādas mēslošanas jūs pamanīsiet, ka tukšie ziedi nokrīt, un to vietā parādās jauni pumpuri, kas ātri sāk veidot sēklas. Mazāk nekā divu nedēļu laikā augļi sāks aktīvi augt.