Pavasarī augļu kokiem nepieciešama rūpīga kopšana, lai tie veiksmīgi sāktu jauno augšanas sezonu un nodrošinātu bagātīgu ražu vasarā un rudenī
Viens no svarīgākajiem darbiem šajā laikā ir koku mēslošana, kas veicina sakņu sistēmas aktivizēšanos un spēcīgu dzinumu attīstību. Īpaši svarīgi ir nodrošināt ābeles ar atbilstošām barības vielām – pietiek ar viena sērkociņu kastītes lieluma mēslojuma devu zem stumbra, lai vasarā iegūtu bagātīgu ābolu ražu, kas varētu pietikt visai ģimenei.
Kad pēc ziemas atkušņa zeme atdziest, dārzniekiem sākas intensīvs darba laiks. Augļu koki ir pirmie, kas uzsāk jauno augšanas sezonu – to saknes mostas no ziemas miega, un stumbros sāk cirkulēt sulas, kas nodrošina enerģiju lapu un ziedu pumpuru attīstībai. Šajā laikā ļoti svarīgi ir palīdzēt augiem, apgādājot augsni ar nepieciešamajiem barības elementiem.
Mēslojums jāievada aptuveni divas nedēļas pirms gaidāmās ziedēšanas, kas parasti notiek aprīļa beigās vai maija sākumā. Tieši šajā laikā augi aktīvi patērē barības vielas, lai veidotu veselīgus ziedus un vēlāk – augļus. Pieredzējuši dārznieki iesaka īpaši pievērst uzmanību slāpeklim, kas ir viens no svarīgākajiem elementiem augļu kokiem, tostarp ābelēm, ķiršiem un bumbierēm. Slāpeklis veicina spēcīgu lapu un dzinumu augšanu, uzlabo koku auglību un stiprina to izturību pret dažādām problēmām un kaitēkļiem.
Lai mēslošana būtu efektīva, pirms tās veikšanas nepieciešams uzirdināt augsnes virskārtu ap koku ar grābekli un noņemt pagājušā gada nobirušās lapas, kas varētu būt kaitēkļu patvērums. Kā slāpekļa avots visbiežāk tiek izmantota urīnviela, jo tā satur augstu slāpekļa koncentrāciju un ātri uzsūcas augos.
Mēslojumam var pagatavot šķīdumu, izšķīdinot vienu ēdamkaroti ar kaudzi jeb sērkociņu kastītei līdzvērtīgu daudzumu urīnvielas granulās 10 litros silta ūdens. Liekot uzsvaru uz silta ūdens, ne vēsa vai karsta. Iegūtais šķīdums vienmērīgi jāizlej koka stumbra aplī, lai saknes varētu viegli uzņemt barības vielas. Kad mēslošana ir veikta, augļu koki ir apgādāti ar visu nepieciešamo veiksmīgai augšanai un augļu veidošanai. Pavasara mēslošana ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem veselīgam un ražīgam dārzam, tāpēc šo soli nevajadzētu ignorēt.
Turklāt iepriekš tika runāts par pavasara kaļķošanas nozīmi. Kaļķošana palīdz līdzsvarot augsnes skābumu un nodrošina augiem papildu kalciju, kas nepieciešams spēcīgai sakņu attīstībai un veselīgai augšanai. Lai papildinātu kalcija rezerves augsnē, pietiek pievienot koku celmiem ģipša šķīdumu, kas palīdzēs uzturēt optimālu augsnes sastāvu un uzlabos augļu kvalitāti.
Kopumā rūpīga pavasara kopšana – mēslošana, augsnes uzlabošana un kaitēkļu profilakse – nodrošinās, ka augļu koki būs stipri, veselīgi un gatavi ražot bagātīgu augļu ražu visā sezonā.