Vai istabas augi tiešām attīra gaisu – profesionāls dārznieks sniedzi precīzu atbildi

Pastāv uzskats, ka telpaugi uzlabo iekštelpu gaisa kvalitāti, jo tie izdala skābekli un absorbē oglekļa dioksīdu. Ir veikti pētījumi, kas apstiprina šo secinājumu. Bet vai tā patiešām ir?

Dārznieks un istabas augu eksperts Džastins Henoks iesaka paļauties ne tikai uz ziediem tiem, kas vēlas, lai telpā būtu tīrs gaiss, raksta Better Homes & Gardens.

Izdevums atklāj, ka ideja par to, ka augiem piemīt attīrošas spējas, nāk no 1989. gadā NASA veiktā pētījuma, kas parādīja, ka daži augi no iekštelpu gaisa izvada piesārņojošas vielas. Tomēr tas nav tik vienkārši, un nevar viennozīmīgi apgalvot, ka iekštelpu apstādījumi patiešām efektīvi attīra gaisu.

NASA pētījums liecina, ka augi uzlabo gaisa kvalitāti slēgtās telpās. Tie ne tikai fotosintēzes laikā absorbē oglekļa dioksīdu un izdala skābekli, bet arī spēj efektīvi izvadīt no gaisa gaistošos organiskos savienojumus (GOS): formaldehīdu, benzolu, trihloretilēnu.

Tomēr publikācijā norādīts, ka pētījuma rezultāti attiecas tikai uz hermētiskām telpām. Tehniski augi tiešām izvada no gaisa netīrumus, taču, iespējams, jūs nepamanīsiet būtisku atšķirību gaisa kvalitātē savā mājoklī, ja jums ir daudz augu un ja to nav, saka Henoks.

“Mēs nedzīvojam hermētiskās kamerās – lai cik energoefektīvas būtu mūsu mājas un biroji – un reālā vidē dabiska gaisa kustība nozīmē, ka visi esošie gaistošie organiskie savienojumi izplatās pa ēku un pastāvīgi izdalās. Tāpēc, lai gan telpaugi var uzņemt piesārņojošās vielas no gaisa, to daudzums, ko atsevišķs augs izvada, ir niecīgs,” skaidroja dārzniece.

Tomēr viņš minēja arī citus pamatotus iemeslus, kādēļ istabas augus stādīt telpās.

Stresa un trauksmes mazināšana

Iespējams, svaigā gaisā jūs jūtaties mierīgāk. Jūs varat atkārtot šo sajūtu savā istabā, izmantojot ziedus. Henokss atsaucas uz pētījumu, kas liecina, ka istabas augi var mazināt fizisko un psiholoģisko stresu.

Garastāvokļa uzlabošana

Telpaugi mājās pozitīvi ietekmē jūsu vispārējo garastāvokli. Dabiskie mikroorganismi augsnē izdala ķīmiskās vielas, kas palielina endorfīnu un serotonīna līmeni, liekot mums justies laimīgākiem, apgalvo Henoks.

Ietekme uz kognitīvajām spējām

Pētījumi liecina, ka istabas augi var palielināt radošumu, problēmu risināšanas prasmes, atmiņu, koncentrēšanās spējas un vispārējo produktivitāti.

 

Leave a Comment