Vairāki noderīgi padomi kā ietaupīt ūdeni dzīvoklī ar skaitītāju

Foto – Pixabay

Kā pārstāt pārmaksāt par ūdeni un kādi vienkārši soļi palīdzēs būtiski samazināt dabas resursu patēriņu

Vidēji cilvēks dienā patērē ap 127 litriem ūdens, taču faktiski viņam nepieciešams krietni mazāk. Liela daļa ūdens tiek izmantota neracionāli, piemēram, aizmirstot aizgriezt krānu. Lai nomazgātos, ieietu dušā, uzkoptu māju un uzvārītu tēju, cilvēkam pietiek ar aptuveni 50 litriem ūdens dienā. Pastāv efektīvi ūdens taupīšanas veidi, kas ļauj samazināt patēriņu bez komforta zuduma un vienlaikus arī ietaupīt.

Ievērojot vienkāršus ieteikumus, iespējams samazināt patēriņu līdz 15 m³ mēnesī, kas var nodrošināt lielu naudas ietaupījumu mēnesī. Turklāt tas ļaus samazināt dabas resursu izmantošanu. Prognozēts, ka saldūdens trūkums tuvāko 20 gadu laikā var sasniegt 40 %, bet Eiropas daļā trūkumu var sākt izjust jau līdz 2035. gadam. Racionāla ūdens izmantošana un ieradumu maiņa palīdzēs gan videi, gan cilvēkam nākotnē.

Kā taupīt ūdeni mājas apstākļos. Lai samazinātu patēriņu, nav jāatsakās no ierastā dzīvesveida. Pietiek ar nelielām izmaiņām ikdienā, lai panāktu ievērojamu ietaupījumu.

1. Uzstādi ūdens skaitītājus
Normatīvi bieži tiek pārvērtēti aptuveni trīs reizes, atkarībā no reģiona. Ar skaitītājiem maksāsi tikai par faktiski izmantoto ūdens daudzumu. Pat ja īpaši netaupīsi, izmaksas būs zemākas. Ja dzīvoklī deklarēti vairāk cilvēku nekā dzīvo, vai arī ir mazi bērni, reālais patēriņš būs ievērojami mazāks. Turklāt, ja vasarā ģimene dodas uz vasarnīcu vai atvaļinājumā, par šo laiku nebūs jāmaksā vispār.

Pēc skaitītāju uzstādīšanas noteikti noslēdz līgumu ar apsaimniekotāju, lai varētu maksāt pēc reāliem rādījumiem. Reizi piecos gados skaitītāji jānoņem un jāpārbauda. Ja dzīvoklī ir viens ūdensvads, būs nepieciešami divi skaitītāji — aukstajam un karstajam ūdenim. Ja ir divas ūdens padeves, nepieciešami četri skaitītāji.

 

2. Izmanto vienrocīgos maisītājus
Maisītāji ar diviem ventiļiem palielina ūdens patēriņu, jo nepieciešams laiks temperatūras regulēšanai. Ja vēlies aukstuēdeni, bet kāds no ģimenes tikko lējis karstu ūdeni, paiet laiks kamēr no krāna atkal sāk tecēt auksts ūdens. Tā tiek patērēts vairāk ūdens katru reizi. Sarēķiniet to gadā un daudzums būs milzīgs. Vienrocīgs maisītājs ļauj ātri un ērti regulēt gan temperatūru, gan spiedienu. Tas palīdz samazināt gan patēriņu, gan rēķinus.

3. Uzstādi aeratorus
Mūsdienu jaucējkrānos bieži ir iebūvēti aeratori, kas samazina patēriņu līdz 40 %. Tie der gan virtuves, gan vannas istabas izlietnēm, kā arī ir pieejami dušas uzgaļi ar aerāciju. Ja mainīt krānu vēl neplāno, vari uzlikt speciālu uzgali uz esošā krāna — tas sajauc ūdeni ar gaisu, samazinot patēriņu bez spiediena samazināšanas.

4. Lieto trauku mazgājamo mašīnu
Tā ietaupa gan laiku, gan ūdeni un elektrību. Mazgājot ar rokām, tiek patērēts līdz 100 litriem, kamēr mašīna vienam ciklam patērē tikai 10–15 litrus. Ja vietas maz, izvēlies šauru modeli (45 cm). Vienmēr pilnībā ielādē traukus pirms mazgāšanas.

5. Izvēlies ekonomiskus elektroierīču režīmus
Modernās veļas mašīnas ar A+ vai augstāku energoefektivitāti izmanto tikai tik daudz ūdens, cik nepieciešams. Frontālās ielādes modeļi ir ekonomiskāki. Ja mazgā mazāku daudzumu, izmanto “pusielādes” vai “ūdens taupīšanas” režīmu.

6. Aizgriez krānu, kad ūdeni nelieto
Šis vienkāršais ieradums palīdz ievērojami ietaupīt — piemēram, mizojot dārzeņus vai tīrot zobus, aizgriez krānu. Ja plāno nomainīt jaucējkrānu, apsver automātisko ar sensoru — tas izslēdz ūdeni, kad tas netiek lietots.

7. Izmanto ūdeni atkārtoti
Ja, piemēram, esi skalojusi dārzeņus bļodā, šo ūdeni var izmantot augu laistīšanai vai grīdas mazgāšanai. Ja jāgaida, kamēr no krāna sāk tecēt silts ūdens, savāc auksto ūdeni traukā — vēlāk noderēs.

8. Savlaicīgi novērs noplūdes
Pilējošs krāns mēnesī iztērē vismaz 1000 litru. Lielākas noplūdes var radīt plūdus vai pelējumu. Regulāri pārbaudi visu santehniku. Pārbaudi arī skaitītāja rādījumus — ja pēc dažām stundām nelietošanas tie mainījušies, iespējama noplūde. Nomaini nolietojušās blīves un pievelc vaļīgās savienojuma vietas. Ja pats nespēj novērst problēmu — sauc santehniķi.

 

9. Uzstādi divpakāpju tualetes skalošanas sistēmu
Divas pogas — pilnais un daļējais skalošanas režīms. Tas ļauj pielāgot ūdens daudzumu katrai situācijai, izvairoties no lieka patēriņa.

10. Samazini ūdens patēriņu vannas istabā

Aizgriez krānu, kad nemazgājies (piemēram, tīrot zobus). Izmanto glāzi skalošanai, nevis tekošu ūdeni. Neizlej atkritumus tualetē — tas bojā gan caurules, gan lieki patērē ūdeni. Roku mazgāšanai lieto ūdeni bļodā, nevis zem krāna. Duša patērē trīsreiz mazāk ūdens nekā vanna. Samazini dušas laiku par minūti — tas ietaupīs līdz pat 20 litriem.

11. Taupi ūdeni virtuvē
Lai mazgātu traukus izlietnē, iepriekš iepildi to ar ūdeni un aiztaisi aizbāzni. Ja iespējams, uzstādi dubulto izlietni – vienā nodalījumā vari mazgāt traukus, bet otrā tos tūlītēji skalot. Šī metode palīdz samazināt ūdens patēriņu līdz pat trīs reizēm.
Iemērc traukus uzreiz pēc ēdienreizes – tā tos būs daudz vieglāk nomazgāt vēlāk. Samazini ūdens strūklu, kad mazgā traukus, un, piemēram, dārzeņu griešanas laikā aizgriez krānu.
Dārzeņus un augļus mazgā bļodā, nevis zem tekoša ūdens – tā var ievērojami samazināt ūdens patēriņu.
Atkausē produktus nevis zem krāna, bet mikroviļņu krāsnī vai ledusskapī.

12. Veic profilaktiskus pasākumus
Lai retāk būtu jāremontē santehnika, nepārslogo ūdensapgādes sistēmu. Ja mājā ir vecas caurules, izmanto mazāku ūdens spiedienu, lai samazinātu slodzi. Ja plānots remonts vai santehnikas nomaiņa, izvēlies kvalitatīvus un uzticamus materiālus, kas kalpos ilgāk.
Pastāsti ģimenes locekļiem, kā taupīt ūdeni, un sniedz padomus, kā rīkoties, ja tiek konstatēta noplūde. Bērniem šo var izskaidrot rotaļīgā formā – piemēram, sacensības zobu tīrīšanā vai trauku mazgājamās mašīnas piepildīšanā.

Kā taupīt ūdeni privātmājā

Laisti augus no rīta vai vakarā, kad iztvaikošana ir minimāla. Uzkrāj kausēto ūdeni – ziemā savāc sniegu un izkausē to, lai izmantotu augu laistīšanai vai mājas uzkopšanai. Mazgājot automašīnu, izmanto spaini, nevis šļūteni.

Ievies pilienu apūdeņošanas sistēmu, kas nodrošina mitrumu tieši augu sakņu zonā, samazinot ūdens patēriņu. Uzstādi automātisko laistīšanas sistēmu ar mitruma sensoriem, kas precīzi nosaka nepieciešamo ūdens daudzumu. Savāc kondensātu no gaisa kondicionētājiem un izmanto to augu laistīšanai vai tīrīšanai.

Uzstādi spiediena regulatoru ūdensvados – samazinot spiedienu, iespējams ietaupīt ūdeni bez komforta zuduma. Papildu risinājums – uzstādi pelēkā ūdens atkārtotas izmantošanas sistēmu. Tā attīra un uzkrāj ūdeni pēc trauku vai ķermeņa mazgāšanas un ļauj to izmantot tualetes skalojamajā kastē, uzkopšanā vai augu laistīšanā.

Lasi vēl: Elektrības cenas Igaunijā 2025. gada martā pieauga gandrīz par trešdaļu – kas gaidāms Latvijā

Kā izvēlēties ūdens skaitītājus

Daudzdzīvokļu mājās visbiežāk izmanto tahometriskos modeļus, kas darbojas bez elektrības – tie nosaka ūdens plūsmas virzienu un skaita turbīnas apgriezienus. Šie skaitītāji ir salīdzinoši lēti. Ir modeļi, kuros rādītāju mehānisms atrodas ūdenī – tie nav ieteicami, ja ūdens ir ciets vai satur rūsas daļiņas. Šādos gadījumos piemērotāks būs sausā tipa skaitītājs, kas darbojas ar magnētiem – tie ir dārgāki, bet izturīgāki.

Pastāv arī “viedie” skaitītāji ar iebūvētu kontrolieri, kas automātiski nosūta rādījumus caur internetu. Tos bieži uzstāda jaunbūvēs, bet iespējams uzstādīt arī vecākās mājās. Karstā un aukstā ūdens uzskaitei nepieciešami dažādi skaitītāji – karstajam ar sarkanu apmali, aukstajam ar zilu. Universālie skaitītāji (ar pelēku apmali) ir piemēroti jebkurai temperatūrai.

Kā uzstādīt skaitītājus

Vispirms izvēlies piemērotu vietu – daudzi skaitītāji der tikai horizontālām caurulēm. Pārliecinies, ka rādījumus būs viegli nolasīt. Jāvienojas ar apsaimniekotāju par ūdens atslēgšanu uz dažām stundām uzstādīšanas laikā. Pirms skaitītāja vēlams uzstādīt ūdens filtru, lai pagarinātu tā darbības laiku. Uzstādot, uzmanies, lai bultiņa uz korpusa būtu pareizā virzienā – pretējā gadījumā ierīce nestrādās.

Pēc uzstādīšanas ierīce jāreģistrē – nepieciešams skaitītāja pase, uzstādīšanas līgums, nodošanas akts un pieņemšanas akts. Visi dokumenti jāiesniedz apsaimniekošanas uzņēmumam. Ik pēc 4–6 gadiem nepieciešams tehniskais pārbaudes akts – jāizsauc speciālists, kurš to izdod. Pretējā gadījumā maksājumi tiks aprēķināti pēc paaugstināta koeficienta.