Vākt vai nevākt nokritušās rudens lapas dārzā – mūžīgi strīdīgais jautājums. Pieredzē dalās pieredzējuši dārznieki

Foto – Pexels

Turpinās dārza darbi pirms ziemas iestāšanās. Viens no svarīgākajiem jautājumiem, uz ko katru gadu meklē atbildes ir – ko darīt ar nokritušajām koku lapām? Tās vajag savākt vai tā arī atsāt uz zemes?

Strīdi starp dārzkopjiem par šo jautājumu turpinās gadiem ilgi: vieni saka, ka lapām nevajadzētu pieskarties – lai tās līdz pavasarim guļ tur, kur nokritušas, jo viņi apgalvo, ka tas ir vislabākais, dabiskais mēslojums, kāds vien var būt, taču citi ir pārliecināti, ka tās noteikti ir jānovāc, lai zem tām nepārziemotu dažādi dažādi kaitēkļi, kas vēlāk, pavasarī, var kaitēt dārzam.

Ko par to saka patiešām pieredzējuši dārznieki, kuriem bijusi iespēja vairākus gadus vērot nokritušo lapu “stāstus”?

Kā tad īsti ir?

Foto – Pexels

Patiesībā, šajā jautājumā vislabāk ir paļauties uz banālu loģiku. Tā kā zem lapām patiešām būs pietiekami ērti pārdzīvot salu ne tikai augiem, bet arī dažādiem kaitēkļiem, baciļiem un sēnītēm, labāk tomēr lapas no zemes aizvākt.

Lasi vēl: Sabojāsiet visu mēslojumu un nodarīsiet tikai kaitējumu – kuru koku lapas nedrīkst likt kompostā

Un, ja jūs vēlaties no tām izgatavot organisko mēslojumu saviem augiem, tad sagrābtās lapas lieciet komposta bedrē vai kastē – ziemas laikā tās “nogatavosies” un jau pavasara pirmajos mēnešos jūs saņemsiet tieši to, ko vēlējāties.

Foto – Pexels

Un atcerieties, ka ne visu koku lapas ir derīgas kompostam, jo ir dažu koku lapas, kas jūsu mēslojumam var tikai kaitēt. Mēs jau par to rakstījām – kompostam neder skujkoki, valriekstu lapas un “aizdomīgas” lapas, kas varētu norādīt uz to, ka tām piemīt kāda kaite.

Leave a Comment