Ar pavasara un vasaras iestāšanos pastaigas mežā vai atpūta dabā kļūst par iecienītu nodarbi, taču ērces var sabojāt prieku. Pieredzējis mednieks Mihails, kurš gadu gadiem pavadījis mežos, dalījās ar tautas līdzekļiem, kas palīdz atbaidīt šos kukaiņus.
Viņa receptes, balstītas novērojumos dabā un senču gudrībā, ir vienkāršas, pieejamas un pārbaudītas laikā. Lūk, ko pastāstīja vecais mednieks.
1. Ēteriskās eļļas — dabīga aizsardzība
Mihails uzskata, ka ēteriskās eļļas ir uzticams veids, kā atbaidīt ērces. „Tējas koka, eikalipta, lavandas vai ģerānijas eļļa — tie ir labākie palīgi,” viņš saka. Sajauciet 10–15 pilienus eļļas ar 100 ml ūdens, pārlejiet maisījumu izsmidzinātājā un apsmidziniet apģērbu, apavus un atklātās ķermeņa vietas pirms došanās uz mežu. Mājdzīvniekiem var pievienot pāris pilienus eļļas mazgāšanas šampūnā.
Mednieka padoms: Uzklājiet maisījumu uz apģērba 10–15 minūtes pirms iziešanas, lai aromāts paspētu nostiprināties.
2. Etiķis ar ķiploku — spēcīgs aizsargbarjers
Ķiploks kombinācijā ar etiķi ir viens no mednieka iemīļotākajiem līdzekļiem. „Ērcēm nepatīk spēcīgas smakas,” skaidro Mihails. Sasmalciniet 5–6 ķiploka daiviņas, aplejiet tās ar 200 ml ābolu etiķa un ļaujiet maisījumam ievilkties diennakti. Pēc tam izkāsiet un pārlejiet izsmidzināmā pudelē. Pirms pastaigas apsmidziniet apģērbu un apavus. Uz ādas šo līdzekli lietot nevajadzētu bet audumam tas ir ideāli piemērots.
3. Darva — sens meža noslēpums
Bērza darva ir līdzeklis, kuru mednieks sauc par „meža zeltu”. „Senos laikos bez darvas mežā negāja,” viņš atceras. Izšķīdiniet 1–2 ēdamkarotes darvas litrā ūdens, ļaujiet nostāvēties vairākas stundas un apsmidziniet apģērbu, mugursomu un telti. Darvas smarža atbaida ne tikai ērces, bet arī odus, un iedarbība saglabājas vairākas stundas.
Mednieka padoms: Darvai ir ļoti spēcīga smarža, tāpēc to lietojiet tikai ārpus telpām un uzglabājiet atsevišķi no citām lietām.
4. Vērmele un biškrēsliņš — zāļu sargi
Mednieks iesaka izmantot rūgtas zāles, piemēram, vērmeļu vai biškrēsliņu, kas aug mežos un pļavās. „Ērcēm nepatīk šo augu rūgtums,” viņš saka. Savāciet svaigu vērmeļu vai biškrēsliņu pušķi, viegli saspaidiet un ar to ierīvējiet apģērba malas, aproces un bikšu staras. Var arī pagatavot uzlējumu — aplejiet sauju zāļu ar litru verdoša ūdens, ļaujiet atdzist un apsmidziniet apģērbu. Sausas zāles var ielikt kabatās vai mugursomā.
5. Lauru lapa — vienkāršs līdzeklis no virtuves
Izrādās, ka parastā lauru lapa, kas atrodas teju katrā virtuvē, arī palīdz pret ērcēm. Saberziet 5–7 lauru lapas pulverī, sajauciet ar 100 ml ūdens un ļaujiet maisījumam ievilkties vairākas stundas. Pēc tam izkāsiet un lietojiet apģērba apsmidzināšanai. Var arī ielikt dažas lapas kabatās vai piesiet pie jostas.
Lasi vēl: Maijā noteikti mēsloju ķiplokus ar “zelta” mēslojumu. Vairs nedzeltē un aug kā uz rauga
6. Etiķa un piparmētras maisījums — bērniem un pieaugušajiem
Tiem, kas meklē maigu aizsardzības līdzekli, mednieks iesaka izmantot piparmētru ar etiķi. Sajauciet 100 ml ābolu etiķa, 100 ml ūdens un 10 pilienus piparmētru ēteriskās eļļas. Pārlejiet šķīdumu izsmidzinātājā un apsmidziniet apģērbu. Šis līdzeklis ir drošs bērniem, ja to nelieto tieši uz ādas. „Piparmētra patīkami smaržo, bet ērces to nepanes,” smaidot saka mednieks.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….