VID atklāj, ka stingrāk pievērsīs uzmanību šīm lietām attiecībā uz iedzīvotājiem, lai izvairītos no pārkāpumiem

Izanalizējot maksājumu pakalpojumu sniedzēju iesniegtos datus un tos salīdzinot ar Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošo informāciju, kļūs iespējams daudz precīzāk identificēt gan fiziskās, gan juridiskās personas, kas nodarbojas ar saimniecisko darbību, taču:

– nedeklarē savus darījumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijās vai arī neveic tos atbilstoši īpašajam PVN režīmam, tādējādi izvairoties no PVN nomaksas gan nacionālā, gan Eiropas Savienības līmenī;

– sniedz neprecīzus datus par darbinieku skaitu un to atalgojumu, līdz ar to nemaksā vai maksā nepilnas obligātās sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli;

– nepilnīgi atspoguļo savus ienākumus gada pārskatos, tādējādi radot nepareizu priekšstatu par savu saimniecisko darbību;

– nav reģistrējušas savu saimniecisko darbību vai to pilnībā nedeklarē, pārkāpjot spēkā esošos normatīvos aktus;

– iespējams, darbojas Latvijas teritorijā, neesot reģistrēti kā nodokļu maksātāji un neveicot valstī noteiktos nodokļu maksājumus.

Lasi vēl: Mūžībā devies leģendārs aktieris, kurš bija redzams populārās filmās, kuras mēs vēl skatāmies šodien

Šīs izmaiņas normatīvajā regulējumā sniegs VID iespēju daudz efektīvāk identificēt nodokļu apiešanas gadījumus un vienlaikus nodrošināt taisnīgākus, caurspīdīgākus un vienlīdzīgākus konkurences apstākļus uzņēmējdarbības vidē. Tā rezultātā tiks veicināta nodokļu maksātāju atbildīgāka attieksme un uzlabota valsts fiskālā disciplīna.

Sabiedriskā apspriešana par paredzētajām izmaiņām notiks līdz 2025. gada 18. aprīlim, ieskaitot.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz, ka turpmāk pieslēgties Elektroniskās deklarēšanas sistēmai (EDS), izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piešķirto lietotājvārdu un paroli, būs atļauts vienīgi tām personām, kurām nav iespējas izmantot internetbankas autentifikāciju, kvalificētu elektroniskās identifikācijas līdzekli, piemēram, “Smart-ID”, vai arī kādu no kvalificētajiem paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekļiem – piemēram, “eID” karti, “eParaksta” karti vai “eParaksts mobile”.

Plānots, ka šīs izmaiņas EDS lietotāju autentifikācijas kārtībā stāsies spēkā no 2025. gada 1. septembra.

Līdz šim datumam tiem EDS lietotājiem, kuri šobrīd autentificējas sistēmā ar lietotājvārdu un paroli, tiek dota iespēja izvēlēties citu autentifikācijas metodi – proti, šajā pārejas periodā viņi var iegūt kvalificētu elektronisko identifikācijas līdzekli vai arī paaugstinātas drošības kvalificētu identifikācijas rīku. Alternatīvi – viņi var pilnvarot citu EDS lietotāju rīkoties pilnvarotāja vārdā, tai skaitā iesniegt dokumentus un saņemt informāciju, izmantojot pilnvarotā lietotāja EDS kontu.

Vienkāršota pilnvaru iesniegšanas kārtība ir paredzēta ar 2025. gada 3. aprīlī pieņemto likumu “Grozījumi likumā ‘Par nodokļiem un nodevām’”. Saskaņā ar šo kārtību, pēc 1. septembra personas, kuras nebūs ieguvušas kvalificētu elektroniskās identifikācijas līdzekli, varēs klātienē VID klientu apkalpošanas centros pilnvarot citu EDS lietotāju veikt nepieciešamās darbības viņu vārdā – iesniegt un saņemt dokumentus, kā arī piekļūt informācijai VID sistēmā.