Šādā situācijā nodokļu maksātājam būtu jānodrošina iespēja veikt norēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem un mazumtirdzniecības darījumiem bezskaidrā naudā konkrētajā adresē, struktūrvienībā vai tirdzniecības automātā. Plānots, ka šī prasība stāsies spēkā 2025. gada 1. aprīlī.
Darba devējam būs jāiesniedz ziņojums VID par izmaksātajām skaidras naudas algām.
Sākot ar nākamo gadu, darba devējiem būs jāsniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) informācija, ja darbiniekam alga tiek izmaksāta skaidrā naudā. Šī prasība tiek noteikta grozījumos Ministru kabineta noteikumos, kurus valdība apstiprināja ārkārtas sēdē jau 10. oktobrī.
Pašlaik darba algas izmaksas veids netiek norādīts deklarācijās.
Noteikumu anotācijā norādīts, ka pašreizējās normas neparedz darba devējiem pienākumu deklarācijās vai paziņojumos norādīt, vai alga tiek izmaksāta skaidrā vai bezskaidrā naudā.
Dēļ esošās kārtības VID nav iespējams iegūt precīzus datus par uzņēmumiem, kuri izmaksā darba algas skaidrā naudā, kā arī par darbiniekiem, kuri saņem šādu samaksu, ieskaitot to skaitu un algu apmērus.
Šie grozījumi ir veikti, lai īstenotu pasākumus, kas paredzēti “Ēnu ekonomikas samazināšanas plānā 2024.–2027. gadam”. Labklājības ministrija (LM) norāda, ka skaidras naudas lietošana bieži tiek saistīta ar ēnu ekonomiku, jo tās aprite ļauj vieglāk slēpt nelikumīgas darbības.
Palielinot bezskaidrās naudas lietošanu un uzlabojot naudas plūsmas pārredzamību, uzraudzības procesi kļūst efektīvāki un automatizēti, tādējādi samazinot administratīvo slogu nodokļu maksātājiem.