Lai meklētu risinājumu lielajam aplokšņu algu īpatsvaram un nereģistrētai saimnieciskai darbībai, Valsts ieņēmumu dienests (VID) tikās ar Veselības aprūpes darba devēju asociāciju (VADDA). Tikšanās laikā tika ieskicētas iespējamās sadarbības formas un prioritātes.
Situācija veselības aprūpes jomā ir satraucoša, un ir pēdējais brīdis, kad nozares spēlētājiem un atbildīgajām iestādēm apvienoties samilzušo problēmu mazināšanai.
Kaut gan ieņēmumi no veselības aprūpes nozares pērn, salīdzinājumā ar 2016. gadu, par 6 % ir pieauguši, joprojām nozarē ir vērojams liels ēnu ekonomikas īpatsvars.
Kā uzsvēra VID ģenerāldirektora p.i. Dace Pelēkā: “Virkne pakalpojumu sniedzēju par darījumiem neizdod čekus. Tas laupa klienta iespējas ne tikai vērsties ar pretenzijām pie atbildīgajām institūcijām nekvalitatīva pakalpojuma gadījumā, bet arī liedz atgūt pārmaksāto Iedzīvotāju ienākumu nodokli.”
Nereģistrēta pakalpojumu sniegšana kropļo gan konkurenci, gan arī apdraud klientu veselību un pat dzīvību.
“Ir vairākas veselības aprūpes sfēras, kurās klienti labprātīgi izvēlas pakalpojumus par tirgum neatbilstošu cenu, pārgalvīgi apdraudot veselību. Pēdējā laikā daudz šādu gadījumu ir bijis, piemēram, plastiskajā ķirurģijā,” tikšanās laikā norādīja VADDA izpilddirektore Ināra Pētersone.
Asociācija un VID bija vienisprātis, ka viskritiskākā situācija patlaban ir privātajā biznesā mazo un vidējo uzņēmumu sektorā. Abas puses vienojās par informācijas apmaiņu likuma ietvaros un kopīgām aktivitātēm ēnu ekonomikas mazināšanai.