Kļuva skaidrs, ka mitrums uz pagraba griestiem, īpaši ziemā, patiešām ir problēma. Tomēr risinājums ir pavisam vienkāršs – bez pārbūves un siltināšanas. Ir metode, kas pārbaudīta jau gadsimtiem ilgi.
Ar šo metodi samazināja mitruma līmeni pagrabos vēl ilgi pirms tehnoloģiju progresa. Bet pie viena arī dezinficēja pagrabu. Viss, kas ir nepieciešams – pāris maisu kaļķa un koka kaste bez plaisām, lai kaļķis neizbirtu. Vienīgi tam obligāti ir jābūt dzēstam kaļķim.
Dzēsto kaļķi var iegādāties ne tikai dārza preču, bet arī celtniecības veikalos.
Dzēstais kaļķis ir jāieber koka kastā un jāatstāj pagrabā. Pakāpeniski izsūcot mitrumu no gaisa, tas samazinās. Bet pavasarī pagraba īpašnieks iegūst kasti jau ar slāpētu (hidratētu) kaļķi, kuru var izmantot pēc savas nozīmes.
To var izmantot pagraba sienu baltināšanai, dārza darbiem, piemēram, koku stumbru kaļķošanai, vai arī augsnes meliorācijai, jo slāpētais kaļķis efektīvi samazina augsnes skābumu.
Mēs nopirkām pāris trīs kilogramu maisus ar dzēsto kaļķi, bet speciālu kasti nemeklējām. Vienkārši atstājām atvērtu maisu ar kaļķi pagraba zemākajā punktā.
Un tiešām, pēc tam, kad kaļķis kādu laiku bija glabājies pagrabā, kondensāts izzuda. Tuvojoties pavasarim, šķiet, tas bija pilnībā hidratējies, tāpēc mēs atvērām otro maisu.
Ir diezgan viegli atstāt maisu atvērtu pagrabā.
Šogad maisu ar dzēstu kaļķi pagrabā novietoju jau agrāk, negaidot, līdz pagrabs sāks “tecēt”.
Īsāk sakot, ja pagrabā parādījies kondensāts, neko nepārbūvējiet – vispirms izmēģiniet pārbaudītu metodi: novietojiet tur kasti vai atvērtu maisu ar dzēsto kaļķi. Tas nāks par labu gan dārzam, gan pagrabam.
Tevi noteikti interesēs
- Kāpēc uzglabāt kūku kopā ar āboliem – 6 triki par to, kā ābolus izmantot saimniecībā un skaistumamby Anete Vītola
- Zāģskaidas kļūs vēl noderīgākas – pieredzējuši dārznieki pastāstīja, ko tām pievienotby Anete Vītola
- Nekad nepavadiet viesus ar šādiem vārdiem, citādi mājā nebūs naudas, bet problēmas sekos viena otraiby Sandra Ločmele