Katrs dārznieks sapņo, lai viņa koki un krūmi lūzu no augļu pārpilnības. Bet ne visi zina, ka noslēpums, lai to panāktu, var būt paslēpts parastajā ūdenī.
Nē, runa nav tikai par augu laistīšanu. Ir svarīgi zināt, kā un kad to darīt. Piemēram, rīta laistīšana pie saknes ir klasika, taču, ja līdzās tam ievērosiet pāris nepārprotamus pieredzējušu dārznieku padomus, rezultāts pārsteigs pat pieredzējušus dārzniekus.
Atcerieties, ka laistīšanai vislabāk ir izmantot nostādinātu ūdeni mucā, nevis aukstu ūdeni no šļūtenes. Krasas temperatūras izmaiņas augos izraisa stresu, palēnina augšanu un samazina imunitāti. Tas ir īpaši svarīgi jauniem stādiem.
Vēl viens būtisks aspekts ir mulčēšana pēc laistīšanas. Zāles, salmu vai pat kartona kārta vairākas dienas ilgāk saglabās mitrumu augsnē un vienlaikus pasargās saknes no pārkaršanas karstā laikā.
Neaizmirstiet par “sauso laistīšanu” – augsnes irdināšanu ap augiem. Tas noārda sakaltušo garozu uz augsnes virsmas, kas neļauj ūdenim iekļūt dziļāk un sasniegt auga saknes.
Un, ja jūs apvienojat augsnes irdināšanu ar komposta vai humusa pievienošanu, saknes saņems papildu uzturu, kas rezultēsies ar veselīgu un lielu augļu iegūšanu.
Starp citu, augļu kokiem ir īpaša tehnika – ap stumbru izveido 10–15 cm dziļu rievu un ielej tajā ūdeni. Tādā veidā mitrums nokļūs dziļajās saknēs un neizplatīsies pa virsmu.
Un pēdējais padoms – vērojiet augus. Ja lapas nokalst dienas laikā, bet atveseļojas līdz vakaram, tas ir normāli. Ja lapu veselīgais izskats neatgriežas, nekavējoties palieliniet laistīšanas apjomu.
Vienlaikus paturiet prātā, ka pārmērīga laistīšana ir bīstamāka par sausumu: saknes sāk pūt, un augu būs grūti glābt. Tāpēc galvenais visu darīt ar mēru.