Aizvadītā gada dati apliecina, ka Latvijā mīt ap 150 pieaugušu lāču, tomēr mednieki uzskata, ka patiesais cipars varētu būt ievērojami lielāks.
Saimniecības saimnieks Arturs Vīksne jau vairākus gadus aizsargā savas bišu saimes ar elektriskā gana palīdzību – gan pie mājas, gan meža malā. Spēcīgs gans ir efektīvs. “Kopš to uzliku – punkts, lāču nav,” – saka Vīksne. Šis gans darbojas arī arī darbojas ar papildus skaņām un mirgo ar gaismām. Saimnieks spriež, ka šī skaņa, vismaz šobrīd, lāčus attur no tuvošanās bišu saimēm. Kaimiņienei gan lācis tomēr nesen bija viesos.
Arī agrāk viņa saimniecībā lāči bija regulāri viesi – vienreiz pat iznīcinātas 15 bišu saimes uzreiz. Pirms tam Arturs izmantoja dažādas atbaidīšanas metodes, tomēr tās nedarbojās un lāči nāca tāpat.
Alojas pagasta mednieks Valdis Čečiņš apstiprina, ka lāču sastapšanas gadījumi ir bieži. “Pagājušajā naktī manā kamerā atkal bija lācis. Pavasarī viens pienāca man piecu metru attālumā, nemanot. Kad sakustējos, redzēju tikai lāča dibenu, kas attālinājās. Meitas arī vairākas reizes ir redzējušas lāčus uz vecā dzelzceļa.”
Bet daži cilvēki mežā dodas ar speciālām svilpēm. Ņem tās līdzi, kad dodas gan ogot, gan pastaigājoties, gan sēņojot. Dzīvnieks baidās no trokšņa, un, ja tu ejot paziņo par savu klātbūtni, viņš izvairās.
Lasi vēl: “Tā arī būs šīs nedēļas galvenā stihija”: meteorologs Toms Bricis paziņo šajā nedēļā gaidāmos “pārsteigumus”
Mednieks Jānis Ence piekrīt tam, ka skaņa mežā var būt efektīva arī pret šādiem dzīvniekiem. Tomēr viņš iesaka līdzi nēsāt arī piparu gāzes baloniņu, un, ja iespējams, izmantot telefonu skaņas. “Galvenais neprovocēt. Nefotografēt, netuvoties. Sevišķi, ja tuvumā ir lācenes ar mazuļiem,” – tā mednieks.
Īpaši šo lielo plēsēju klātbūtne ir novērojama tieši Vidzemes reģionos – lāči redzami tiešsaistes kamerās pie dzīvnieku barotavām, to pēdas regulāri novērojamas mežos un ne viens vien biškopis tos “pieķer” savās bišu dravās.
Mednieks arī smejas, ka tagad, kad sāksies aveņu lasīšanas laiks, cilvēkiem ir jāņem vērā, ka lasot avenes, pie kāda krūma pavisam mierīgi var “uzskriet” lācim, jo tieši avenes ir lāču iecienītākās ogas, ar kurām viņi labprāt mielojas. Mednieks iesaka, dodoties sēņot un ogot, dziedāt, un labāk nevis vienu pantiņu, bet daudz pantiņus.
Agronomi dalās pieredzē – 6 augi, kurus nedrīkst laistīt ar aukstu ūdeni: tādu “peldi” tie neizturēs
Vismaz šobrīd Latvijā brūnie lāči ir aizsargājama suga un tos nav ļauts medīt. Tāpēc, vismaz šobrīd, izskatās, ka ar lāčiem būs jāiemācās sadzīvot, ja vien ir vēlme pēc sēnēm, ogām un meža pastaigām.