Eiropā dzīvošana virs noteikta stāva bieži tiek uzskatīta par neveselīgu un nepiemērotu izvēli. Tomēr mēs nolēmām pārliecināties, vai šāda uzskata pamatā ir reāli fakti, un izpētīt iespējamās šī viedokļa pamatotības iemeslus.
Dzīve starp pirmo un trešo stāvu parasti plūst zem koku zariem. No šā augstuma var klausīties, kā koki pieskaras logam, saglabājot saikni ar apkārtni un neļaujoties ieradumam vērot cilvēkus zemāk.
Tomēr dzīvošana “zemākajā stāvā” var radīt virkni problēmu, tostarp ierobežotu gaisa cirkulāciju, kas apgrūtina gaisa apmaiņu, kā arī pārmērīgu ēnu un mitruma uzkrāšanos, kas var negatīvi ietekmēt iekšējo vidi.
Šādi vides apstākļi veicina patogēnu sēnīšu un baktēriju vairošanos, kas labprāt pielāgojas betona griestiem, iekļūst mēbelēs un pat nonāk mūsu elpceļos. Šo sēnīšu sporas var izraisīt elpošanas ceļu saslimšanas, piemēram, bronhītu, p**moniju, kā arī aktivizēt ale*ģis*as reakcijas mehānismus.
Zālei ēnā attīstīties ir grūti, tādēļ zāliena laukums zem dzīvokļu logiem bieži vien kļūst par pastāvīgi putekļainu teritoriju. Kopumā pirmā stāva iedzīvotāji biežāk sastop dažādas virszemes piesārņojuma problēmas, kas saistītas ar šo apkārtni.
Automašīnu izplūdes gāzes, asfalts un citi faktori veicina gaisa piesārņojumu ar formaldehīdiem, oglekļa oksīdiem, slāpekli un citiem kaitīgiem savienojumiem.
Lai aizsargātos, ir vērts praktizēt dažādus pašaizsardzības pasākumus. Ieteicams regulāri vēdināt dzīvokli un bieži mazgāt grīdas. Tāpat ir svarīgi nepārklāt sevi aizvērtos plastmasas logos, jo tādā veidā varētu justies kā dārzeņi hermētiski noslēgtā maisiņā.
Daudzi uzskata, ka dzīvot augstāk ir labāk – gaiss esot tīrāks, trokšņi mazāk uzmācīgi, un skats no augšas ir iespaidīgāks. Tomēr ekologi, kas piedalās pilsētu plānošanā, domā citādi. Viņi brīdina, ka dzīvošana virs 6. stāva var nebūt veselīga izvēle.
Gaiss augstākajos stāvos nav tik tīrs, jo rūpnieciskie uzņēmumi izplūdes gāzes izvada debesīs, un kaitīgo vielu koncentrācija virs 30 metriem var būt ievērojama. Šīs vielas var radīt veselības riskus, īpaši, ja vējš tās nes uz jūsu dzīvesvietu.
Vēl viens neredzams apdraudējums, kas ietekmē augstākos stāvos dzīvojošos, ir elektromagnētiskais starojums, ko izstaro dažādas elektriskās ierīces. Protams, elektroinstalācija un veļas mazgājamā mašīna rada līdzīgu starojuma līmeni gan pirmajā, gan 17. stāvā.
Dzelzsbetona konstrukcija efektīvi bloķē elektriskos viļņus, liekot tiem cirkulēt ap dzīvokli un daļēji uzsūcot fona starojumu līdz pat bēniņiem. Jo augstāks stāvs, jo intensīvāks kļūst šis fona starojums.
Ir pieņemts, ka tas varētu būt iemesls tam, kāpēc cilvēki, kas dzīvo augšējos stāvos, biežāk saskaras ar galvassāpēm un sliktu noskaņojumu.
Lai pasargātos no spēcīga elektromagnētiskā lauka, var apsvērt iespēju pārcelties no blokmājas uz ķieģeļu vai ķieģeļu-monolīta konstrukcijas māju, kas neuzkrāj kaitīgo starojumu.
Iegādājoties dzīvokli, ir ieteicams izmantot speciālus vides pakalpojumus, kas veic gaisa sastāva mērījumus, lai nodrošinātu tīru un veselīgu gaisu jūsu dzīvesvietā.
Turpinājumu lasi nākošajā lapā