Gatavojieties nepieredzētai vasarai. Stiprs karstums, neparasti tropiskie cikloni un laika apstākļu kataklizmas kļūst par jaunu realitāti.
Aizmirstiet par ierasto gadalaiku ritējumu – meteorologi un klimatologi ceļ trauksmi, prognozējot nepieredzētu klimata satricinājumu periodu. Kas mūs sagaida un kā sagatavoties šim dabas izaicinājumam?
2025. gada vasara: karstuma prognoze un tā sekas
Saskaņā ar jaunākajām meteorologu prognozēm, gaidāmajā vasaras sezonā temperatūras rādītāji ievērojami pārsniegs vidējās ilgtermiņa vērtības. Tā nav tikai karsta vasara, bet gan īsts pārbaudījums cilvēka ķermenim, infrastruktūrai un valsts agrorūpnieciskajam kompleksam. Meteorologs Aleksandrs , kas pazīstams ar savu ilggadējo pieredzi meteoroloģijas jomā, brīdina, ka jūlijs un augusts būs karstākie mēneši, īpaši Eiropas daļā. Pēc viņa teiktā, pagājušā gada rekordi, kas jau tā šķita ekstremāli, var tikt pārspēti par 2–3 grādiem. Tas nozīmē, ka +30°C temperatūra daudzās lielajās pilsētās kļūs par ikdienišķu parādību, saglabājoties nedēļām ilgi.
Par Latvijas laikapstākļiem lasīsim zemāk…
Ārzemju klimatologs Mihails Markins, fiziskās ģeogrāfijas un klimata speciālists, apstiprina šīs neapmierinošās prognozes, norādot, ka jūnijs, jūlijs un augusts varētu būt starp trim karstākajiem mēnešiem meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Šāds scenārijs rada vairākas nopietnas sekas:
Nokrišņu deficīts: jūlijā anomāls mitruma trūkums skars lielāko daļu. Sauss laiks tiek prognozēts arī dienvidu reģionos. Tas var izraisīt sausumu, ražas neveiksmi un paaugstinātu ugunsbīstamību. Ietekme uz lauksaimniecību: nokrišņu trūkums negatīvi ietekmēs graudu ražu, kas var radīt ekonomiskus zaudējumus.
Ilgtermiņa prognozes vienmēr ir provizoriskas
Tomēr pašreizējie atmosfēras un okeanogrāfiskie modeļi norāda uz augstu ekstremālu temperatūras anomāliju varbūtību. Mēs novērojam meteoroloģisko parādību pieaugumu, kas prasa no mums pastiprinātu modrību un pielāgošanos,” atzīmē Terešonoks, pazīstamais klimatologs un meteorologs, Zemes zinātņu speciālists.
Tropiskie cikloni un citi ekstremāli notikumi: pērkona negaiss, lietus un brāzmas
Karstums ir tikai viena monētas puse. Karsto un auksto gaisa masu mijiedarbība, kas raksturīga klimata pārmaiņām, radīs labvēlīgus apstākļus bīstamu laikapstākļu parādību rašanās, tostarp tādu, kas pēc intensitātes atgādina tropiskos ciklonus. Stipras lietavas, krusa, pērkona negaiss un pat viesuļvētras – tas ir tas, kas mūs sagaida šovasar.
Melnās jūras piekraste: tradicionāli iecienīts atpūtas galamērķis jūlijā var saskarties ar spēcīgām lietavām, kas diemžēl negatīvi ietekmēs tūrisma sezonu. Šis ir piemērs tam, kā meteoroloģiskās parādības tieši ietekmē ekonomiku un ikdienas dzīvi.
Centrālie reģioni: Augusts gatavo pārsteigumus potenciālu viesuļvētru veidā. Šī ir reta parādība centrālajiem reģioniem, kas var izraisīt nopietnus postījumus un prasīt tūlītējus pasākumus seku novēršanai.
Latvijā situācija mazliet saasināsies drīzumā – lasiet tālāk
Tevi noteikti interesēs
- Ērces turēsies pa gabalu – kādi augi palīdz aizsargāt jūsu pagalmuby Rinalds Bergmanis
- Zināms, ka drīzumā tiks izlaistas jauna dizaina eiro banknotes: Latvijai vairāk varētu patikt tieši 50 eiro izskatsby Sandra Vīgante
- Lietas, kas var pievilināt čūskas jūsu pagalmā un ko vajadzētu zinātby Rinalds Bergmanis