Zemeņu audzēšana podiņos: pieredzējušu dārznieku metode, kas kļūst aizvien populārāka

 

Pavasaris ir labākais laiks zemeņu stādīšanai, jo tas dod augiem laiku attīstīt spēcīgas saknes. Un pieredzējuši dārznieki ir atklājuši veidu, kā zemenes var izaudzēt podos.

Pateicoties kompaktajam izmēram un straujajai augšanai, šie augi ir ideāli piemēroti pat nelielām platībām. Zemenēm nav svarīgi, kur tās aug, un to sakņu sistēma, kas atrodas tuvu virsmai, padara tās īpaši piemērotas konteineru dārzkopībai, teic eksperti.

Kad stādīt zemenes

Pavasaris ir labākais laiks, lai stādītu zemenes podos. Tas dod augiem laiku attīstīt spēcīgas saknes, pirms iestājas karstums.

Foto – ekrānuzņēmums

Kā pareizi stādīt zemenes konteinerā

Izvēlieties plašu un seklu konteineru ar caurumiem ūdens novadīšanai. Sakarā ar virspusējo sakņu sistēmu zemenes nav jāstāda dziļi. Tas ir apmēram 20 cm dziļumā un 25–30 cm platumā. Šādā traukā var izvietot divus zemeņu krūmiņus, kas tiem nodrošinās pietiekami daudz vietas augšanai un jaunu dzinumu veidošanai.

Pēc stādīšanas augus bagātīgi aplaistiet. Jauni dzinumi parādīsies pēc dažām dienām vai nedēļām. Lai saglabātu mitrumu augsnē un samazinātu laistīšanas biežumu, ap krūmiem uzklājiet mulču.

Zemeņu kopšana konteineros

Zemenes mīl sauli un labāk aug, ja saules gaismas ir vismaz 8 stundas dienā. Tomēr ir svarīgi sekot līdzi mitrumam: augsnei jābūt labi drenētai, lai novērstu ūdens uzkrāšanos un sakņu bojājumus.

Lasi vēl: Maestro Raimonds Pauls izteicis savu viedokli par “Tautumeitām”, kuras šovakar pārstāvēs Latviju Eirovīzijas konkursā (+ VIDEO)

Karstā laikā, īpaši aktīvās augšanas periodā, zemenes ir regulāri jālaista — vasarā, iespējams, pat katru dienu. Lai stimulētu augšanu un ražību, augus mēslojiet ar organiskajiem mēslošanas līdzekļiem.

Augu apgriešana un atjaunošana

Lai zemenes paliktu ražīgas, regulāri noņemiet nokaltušās, dzeltenās lapas. Pēc ražas novākšanas krūmi sāk izlaist “ūsas” — garus dzinumus ar jaunām rozetēm galos. Ziemā, kad augi pāriet miera stāvoklī, nogrieziet dzinumus, kas savieno pieaugušos krūmus ar meitas krūmiem, un izņemiet vecos augus. Tie ir mazāk izturīgi pret dažādām kaitēm un parasti otrajā gadā ražo sliktāk. Jaunie augi, kas izveidojušies uz ūsām, būs stiprāki un dos vairāk ogu.

Kā un kad novākt ražu

Zemeņu novākšana sākas 4–6 nedēļas pēc ziedu parādīšanās. Ogas jānovāc, kad tās kļūst koši sarkanas un nedaudz mīkstas. Lai nesabojātu augu, ogas atdaliet uzmanīgi, viegli pagriežot, nevis izraujot.