Mūsu portālā kļūdaini tik apgalvots, ka jau no 2030. gada ar oglekļa dioksīda (CO₂) nodokli tiks aplikts ne tikai privātais transports, bet arī visas privātmājas un daudzdzīvokļu ēkas, ja līdz tam laikam tās nebūs paspētas nosiltināt un uzlabot to energoefektivitāti.
Šī informācija netabilst ir kļūdaina. Klimata un enerģētikas ministrijas Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrības līdzdalības departamenta direktore Baiba Jakobsone portālam delfi.lv skaidro – no 2027. gada Eiropas Savienībā stāsies spēkā paplašinātā emisiju tirdzniecības sistēma (ETS2), kas ietvers arī ēkas un transportu.
Attiecībā uz ēku sektoru, ETS2 kvotu iegāde attieksies uz siltuma piegādātājiem, kuri iegādāsies emisiju kvotas izsolēs, ne uz daudzdzīvokļu ēkām vai privātmāju īpašniekiem. Vismaz ne pa tiešo. Kas notiks ar pieaugošām izmaksām paliek atklāts jautājums. Varam tik izteikt šaubas, ka pieaugušās izmaksas segs paši komersanti…
Protams, komersanti, kas izmanto fosilos kurināmos, viņu izmaksas pieaugs, un attiecīgi pieaugušās izmaksas tiks pārliktas uz patērētāju. Savukārt, ja ēka tiek apsildīta ar atjaunīgajiem energoresursiem, piemēram, siltumsūkņiem, saules kolektoriem vai biomasu, tad šie resursi netiks iekļauti emisiju kvotu sistēmā. par to portālam delfi atgādina arī B. Jēkabsone.
Savukārt mūsu rakstā, ka nākotnē būs nepieciešams iegādāties kvotas arī par “ūdens uzsildīšanu dušai” ir politiķes Stepaņenko Tiktok video izteiktā ironija, par to, kas var sagaidīt iedzīvotājus nākotnē, ko rakstā kļūdaini nepateicām un neuzsvērām.
Jāpiebilst, ka izmaiņas iestrādātas Likumprojektā “Gaisa aizsardzības likums”. To vēl jaapstiprina Saeimā un kad tas notiks šobrīd nav iespējams prognozēt.