Maijā sākas dārzkopības darbu karstākais mēnesis. Šis ir laiks, kad aktīvi stāda viengadīgās kultūras un kopj daudzgadīgās.
Šeit atklāsim, kādas ir labvēlīgākās dienas dažādu kultūru stādīšanai 2025. gada maijā un kā iegūt lielisku ražu.
Mēneša fāzes un to ietekme uz dārza kultūrām ir svarīgs noteikums, ko stingri jāievēro, kaut arī citi to uzskata par vienkārši “kalendāru – atgādinājumu”.
Tomēr viss, kas notiek uz šīs planētas, ir cieši saistīts ar Mēness fāzēm un cikliem. Tāpēc dažkārt ir tā, ka visu iestādījāt it kā pareizi, taču augs neaug labi, nīkuļo un, galu galā, arī raža izdodas nekāda.
Tāpēc labāk tomēr ir zināt un noskaidrot, kuras ir tās dienas, kurās ir ieteicams strādāt dārzā un kas tās – kad no dārza darbiem vajadzētu izvairīties.
Mēness fāzes maijā:
Augošs Mēness: 1. – 3. maijs un 5. – 11. maijs
Pilnmēness: 12. maijs
Dilstošs Mēness: 13. – 19. maijs un 21. – 26. maijs
Jaunais Mēness: 27. maijs
Labvēlīgas un nelabvēlīgas dienas
Optimālās dienas sēšanai un augu pārstādīšanai ir: periods no 1. līdz 11. maijam, kā arī no 29. līdz 31. maijam. Bet no 13. līdz 19. maijam – ideāls periods sakņu dārzeņu stādīšanai un visu to augu kopšanai, kas jau ir izdīguši.
Nelabvēlīgas dienas saskaņā ar mēness sēšanas kalendāru ir dienas, kad darbi var izrādīties maz efektīvi. Pēdējā pavasara mēnesī tās ir divas dienas: 12. un 27. maijs.
Šīs dienas nav piemērotas sēšanai vai pārstādīšanai. Šajā laikā var sakārtot zemes gabalu, pārbaudīt un salabot dārza inventāru utt, bet nedarboties ap augiem.
Kādi dārzeņi stādāmi maija mēnesī
Šobrīd zeme sāk sasilt, un ir optimāls laiks dārzeņu stādīšanai atklātā zemē. Maijā jāstāda zemē šādas kultūras: kartupeļus, tomātus, gurķus, piparus, baklažānus un kāpostus.
Dilstoša Mēness fāzē stāda burkānus, bietes, redīsus un pastinaku. Stāda arī zaļumus, sīpolus un pavasara ķiplokus.
Atcerieties, ka plānojot savus darbus maijā, jūs liekat stingru pamatu nākamajai ražai.