2. Izvairies no “aklajiem punktiem”, pareizi regulējot savas automašīnas spoguļus
Noregulē automašīnas sānskata spoguļus tā, ka tajos knapi redzami automašīnas sāni, šāds izkārtojums palīdzēs izvairīties no “aklajiem punktiem” sānu zonā. Atpakaļskata spoguli noregulē tā, lai tajā var redzēt aizmugurē braucošās automašīnas. Lai pārliecinātos par to, ka spoguļi noregulēti efektīvi, regulē tos atrodoties automašīnas vadītāja vietā.
3. Pārliecinies, ka esi izvēlējies aukstajam gadalaikam piemērotu apģērbu
Atceries, ka mitra āda nodrošina lielākus siltuma zudumus nekā sausa āda, tādēļ ir svarīgi saglabāt ādu sausu pēc iespējas ilgāku laika periodu. Lai pārliecinātos, ka ķermeņa temperatūra strauji nekritīsies, nēsā vilnas apģērbus – vilna lieliski absorbē mitrumu. Arī kokvilna un citi audumi uzsūc mitrumu, tomēr, ja nēsāsi plānas drēbes, nosalsi uz līdzenas vietas.
4. Neiedarbini glābšanas vestes piepūšanas mehānismu vēl atrodoties lidmašīnā
Šis sīkums ir īpaši svarīgs ārkārtas gadījumos. Glābšanas vestes piepūšana grimstošā lidmašīnā liks tev uzpeldēt līdz tās griestiem, tādējādi tu nespēsi kustēties, ja vien tev kāds nepalīdzēs. Pareizākais rīcības plāns ir šāds: ievelc elpu, izpeldi ārā no lidmašīnas ar nepiepūstu glābšanas vesti. Tikai tad, kad esi droši izkļuvis no lidmašīnas, parauj vestes piepūšanās auklu.
5. Lai nenosmaktu aizrijoties ar ēdienu, apgūsti Heimliha paņēmienu
Mediķi iesaka ikvienam apgūt Heimliha manevru. Tas var būt vitāli svarīgs glābjot sevi vai citus smakšanas gadījumā. Seko šim rīcības plānam:
*Nostājies aiz smokošā cilvēka.
* Savelc dūrē savu spēcīgāko roku un novieto to uz smokošā cilvēka vēdera, diafragmas rajonā. Dūrē savilktās rokas īkšķim jābūt vērstam pret diafragmu.
* Ar otru roku stingri satver dūri un abas rokas ar spēcīgiem grūdieniem virza uz augšu.
* Grūdieni jāatkāto tik ilgi, līdz elpceļi tiek atbrīvoti.
* Ja neviens no augstāk minētajiem soļiem nepalīdz atbrīvot elpceļus, atbalsti cilvēku pret stabilu, horizontālu virsmu, piemēram galda vai krēsla malu un piespied viņa vēderu (nedaudz virs nabas) pret priekšmeta malu. Atkārto paņēmienu, līdz elpceļi tiek atbrīvoti.
6. Vienmēr ņem līdzi pretalerģijas (antihistamīna) līdzekļus
Nekad nevar zināt, kad var sākties kāda alerģija. Pārliecinies, ka tev vienmēr pa rokai ir pretalerģijas līdzekļi – tie var būt svarīgi palīdzot sev vai citiem. Īpaši svarīgi tos vienmēr ņemt līdzi pārgājienos vai ceļojumos.
7. Atceries, ka ķermeņa izturības robežas parasti nosaka cipars trīs
Vairāki nozīmīgi pētījumi veikti, lai pierādītu to, ka cilvēks var izdzīvot, ja pavada trīs minūtes bez gaisa, trīs stundas bez pajumtes ekstrēmos laikapstākļos, trīs dienas bez ūdens un trīs nedēļas bez pārtikas.
8. Ja gadījumā pannā esošā augu eļļa aizdegas, lai nodzēstu liesmas, izslēdz gāzi vai plīts elektrības padevi un pārklāj pannu ar vāku
Ugunsdzēsēji brīdina, ka nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot ūdeni, lai censtos nodzēst degošas eļļas liesmas. Ūdens daļiņas nekavējoties nonāks pannas apakšā un sāks iztvaikot, tas padarīs liesmas vēl stiprākas. Vienīgā pareizā rīcība ir pannas pārklāšana ar kādu nedegošu priekšmetu, kas apslāpēs liesmas, neļaujot tām saņemt skābekli.
9. Neizvelc no brūces nazi vai citu asu priekšmetu, kas iedurts ķermenī
Medicīnas eksperti apgalvo, ka nekādā gadījumā nevajadzētu censties no brūces izvilkt nazi vai kādu citu asu objektu. Tik ilgi, kamēr nazis paliek brūcē, tas pasargā cilvēku no noasiņošanas – kas ir bīstamākais saduršanā. Atļauts vienīgi samināt asiņošanu līdz minimumam, kamēr ierodas medicīniskā palīdzība.
10. Lidmašīnā īpaši uzmanīgam jābūt trīs pirmajās pacelšanās minūtēs un pēdējās astoņās nosēšanās minūtēs
Pēc zinātnieku datiem, 80% lidmašīnu avāriju notiek tieši šajos specifiskajos laika posmos. Vislabāk būtu lidojuma sākumā un beigās pievērst uzmanību notiekošajam, kā arī iegaumēt personāla rādītās pamācības rīcībai ārkārtas situācijās.
11. Ja atrodies degošā telpā, noliecies pie zemes, cik vien tuvu iespējams
Visbīstamākā lieta degošā telpā ir oglekļa monoksīda dūmi, nevis iespēja gūt apdegumus. Lai izvairītos no indīgo dūmu ieelpošanas, centies atrasties pēc iespējas tuvāk grīdai, līdz tiek pamestas piedūmotās telpas.
12. Ja tev paliek slikti publiskā vietā, lūdz palīdzību tikai vienam tuvāk esošajam cilvēkam
Palīdzība jālūdz tikai vienam cilvēkam, tādēļ, ka pastāv tāds fenomens, kā atbildības difūzija. Vienkāršāk sakot – tev ir lielākas iespējas saņemt palīdzību no kāda konkrēta cilvēka, nevis cilvēku pūļa.
13. Vienmēr ņem līdzi lukturīti, kas izstaro spilgtu gaismu
Drošības eksperti iesaka turēt pie rokas šo vienkāršo un efektīvo ierīci, ja gadījumā notiek negaidīts uzbrukums. Ja ievēro aizdomīga izskata cilvēku, kurš gatavojas tev uzbrukt, iespīdini viņam sejā lukturīša gaismu. Tā rezultātā tavs pretinieks tiks īslaicīgi apdullināts un tu spēsi aizbēgt.
14. Iegaumē kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā
Bieži vien krīzes situācijās cilvēki apjūk un sastingst, nezinot kā rīkoties tālāk. Tieši tādēļ izdzīvošanas speciālisti vienmēr iesaka iepriekš iepazīties ar avārijas izeju atrašanās vietām un ēkas evakuācijas plānu. Labāk to izdarīt iepriekš, nevis ārkārtas gadījuma laikā.
15. Vienmēr nēsā līdzi identitāti apliecinošus dokumentus ka arī karti, kas satur tavu medicīnisko informāciju
Pārliecinies, ka tev vienmēr līdzi ir identifikācijas dokumenti. Tāpat, būtu lietderīgi līdzi nēsāt arī medicīnisko informāciju (asins grupa, alerģiskas reakcijas). Ja notiks, kas negaidīts, pat pilnīgs svešinieks spēs tev ātri un efektīvi palīdzēt. Neaizmirsti iekļaut arī personīgos kontaktus: par notikušo informējamo cilvēku telefona numurus un vārdus.