Meteorologs Toms Bricis pauž bažas par šonedēļ gaidāmajiem laikapstākļiem, norādot, ka tie solās būt sarežģīti

Foto – ekrānuzņēmums

Janvārī laika apstākļi saglabāsies nepastāvīgi – sals un sniegs periodiski mīsies ar atkusni, un stabila, ilgstoša ziema joprojām nav sagaidāma. Tiek atgādināts, ka ASV šobrīd plosās spēcīga sniega vētra.

Šonedēļ gaidāms atkusnis, tomēr līdzīgas laika apstākļu svārstības turpināsies arī nākamajā mēnesī. Prognozēti gan atkušņi, gan neliels sals un nokrišņi. Eksperti īpaši brīdina par pirmdienu, kad iespējams plašs apledojums – sniegam pārejot lietū un temperatūrai nokrītot zem nulles, veidosies ledus kārta. Šāda situācija rada vienus no bīstamākajiem apstākļiem uz ceļiem, tāpēc nepieciešams būt īpaši uzmanīgiem.

Eksperts atzīmē, ka pēdējās dienās piedzīvotās lietavas izraisījušas plūdus Kurzemē, appludinot vietējas nozīmes ceļus un dažām saimniecībām pat pagalmus.

Dienas laikā gaisa temperatūra būs robežās no +1 līdz -3 grādiem. Pūtīs mērens dienvidu un dienvidaustrumu vējš, bet piekrastes rajonos brāzmas var sasniegt 15–17 metrus sekundē. Rīgā dienas laikā debesis būs pilnībā apmākušās. Pēcpusdienā gaidāms sniegs, kas pāries sasalstošā lietū, izraisot atkalu. Dienvidu un dienvidaustrumu vējš galvaspilsētā brāzmās pastiprināsies līdz 14 metriem sekundē, savukārt gaisa temperatūra būs ap 0 līdz -2 grādiem.

Lasi vēl: Uzkoda “Vienkāršāk nemēdz būt”; Super recepte vien dažu minūšu laikā!

Atgādināsim, ka Rīgā joprojām turpinās meteoroloģiskais rudens. Meteoroloģiskā ziema iestājas, ja piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par nulli. Rīgas centra novērojumu stacijā šis nosacījums šosezon vēl nav izpildīts. 6. janvāris ir ceturtā diennakts pēc kārtas ar negatīvu vidējo temperatūru, taču 7. janvārī prognozēts, ka vidējā gaisa temperatūra atkal būs virs nulles. Savukārt valstī kopumā meteoroloģiskā ziema sākās 4. decembrī, jo laika posmā no 4. līdz 10. decembrim vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija negatīva.

Ārzemju sinoptiķis izplatījis nozīmīgu informāciju par turpmāko laiku, uzsverot, ka ziema patlaban ir ļoti nepastāvīga, kas var nozīmēt tikai vienu.

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā

 

Foto – ekrānuzņēmums

Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais direktors Vilfands izteicis nopietnu brīdinājumu par iespējamiem laikapstākļu anomālijām 2025. gada sākumā. Viņš norāda, ka dažos Austrumeiropas reģionos sals varētu sasniegt rekordaugstus grādus pēc Celsija, īpaši ziemeļu daļā.

Eiropas daļā, tostarp lielajās pilsētās, temperatūra var pazemināties līdz -15 grādiem. Šādi pēkšņi aukstuma periodi rada papildu stresu organismam, kā arī var radīt nopietnas problēmas elektrotīklos un transportā. Zinātnieki šo parādību saista ar globālajām klimata pārmaiņām un izmaiņām atmosfēras cirkulācijā. Arktikas sasilšana ietekmē atmosfēras plūsmas, izraisot negaidītus aukstuma periodus dienvidu platuma grādos.

Šī parādība kļūst arvien izplatītāka, un sagaidāms, ka ekstremāli aukstuma notikumi nākotnē kļūs biežāki. Tas uzsver nepieciešamību pielāgoties klimata pārmaiņām un pārskatīt esošās stratēģijas un pieejas. Tikmēr izskan ziņas, ka tuvojas siltā gaisa fronte.

Foto – ekrānuzņēmums

Ko tas nozīmē?

Neparasti siltais laiks Eiropā var ietekmēt tradicionālās ziemas aktivitātes, piemēram, slidošanu un slēpošanu, ko var apgrūtināt sniega trūkums vai tā sliktā kvalitāte. Cilvēki var būt spiesti meklēt alternatīvus laika pavadīšanas veidus, piemēram, apmeklēt gadatirgus vai kultūras pasākumus.

Lasi vēl: Viņus aizsargā augstākie spēki: Andžela Perla atklāj zodiaka zīmes ar spēcīgāko sargeņģeli

Šādām klimata anomālijām var būt ilgtermiņa sekas ekosistēmām un lauksaimniecībai. Temperatūras izmaiņas var ietekmēt ražu, kā arī dzīvnieku un augu uzvedību. Piemēram, dažas putnu sugas var sākt migrēt agrāk nekā parasti, izjaucot ekosistēmu savienojumus.

Klimata pārmaiņas arvien vairāk ietekmē ikdienas dzīvi un tradicionālo notikumu norisi. Ir svarīgi būt gatavam gan siltajiem, gan aukstajiem periodiem un pielāgot plānus atkarībā no laikapstākļiem.

 

Leave a Comment