Maijs ir mēnesis, kad sāk ziedēt teju viss, tajā skaitā – dažas rozes jau gatavojas un ir pumpuros. Kā izrādās, tieši šajā laikā ir jāizdara kāda ļoti būtiska lieta, lai roze neietu bojā.
Maija mēnesī rozēm var parādīties tā saucamie “savvaļas dzinumi” – tie ir nepamanāmi, bet ļoti enerģiskas atvases, kas aug zem potēšanas līmeņa. Tie bieži paliek nepamanīti, bet var nodarīt nopietnu kaitējumu.
Savvaļas dzinumi atņem barības vielas galvenajam augam, kas var būtiski palēnināt rozes attīstību un pat izraisīt ziedu trūkumu. Dārzniece un bloga autore “Rachel the Gardener Rachela” skaidro, ka šādu dzinumu parādīšanās iemesls slēpjas pašu dārza rožu dabā.
Lielākā daļa no tām ir potēti augi, kur augšējā daļa atbild par labu ziedēšanu, bet apakšējā (potējums) nodrošina izturību un ziemcietību. Tieši no šī potzaru izaug nevēlamie dzinumi. Ja tos laicīgi nenoņem, tie sāk dominēt, izspiežot šķirnes daļu un pārvēršot grezno krūmu par nekontrolējamu un pats galvenais – maz dekoratīvu augu. Vienkāršos vārdos runājot – jūsu skaistā roze pārvēršas par kaut ko citu, daudz neglītāku augu.
Svarīgākais, kas jāzina par savvaļas dzinumu noņemšanu ir tas, ka vienkārši nogriezt tos nedrīkst, jo, ja jūs atstājat pumpuru, tas, visticamāk, ataugs. Tā vietā nogrieziet dzinumu pie auga pamatnes. Tas bojās pumpuru un ievērojami apgrūtinās tā ataugšanu.
Ja dzinumi ir koksnaini un tos ir grūti vienkārši nolauzt, uzmanīgi noņemiet augsni ap rozi un izsekojiet dzinuma ceļu līdz pat saknes pamatnei. Pēc tam ar asu un tīru griezni nogrieziet dzinumus.
Lasi vēl: Mammai vajadzēja būt stingrākai!: dziedātāja Samanta Tīna atzīstas, ka ir kāda lieta, ko viņa bērnībā nemācījās un tagad to nožēlo
Noteikti sekojiet līdzi jauniem dzinumiem, jo tie bieži ataug, īpaši pavasara beigās vai vasaras sākumā. Garas saulainas dienas un silta augsne ir ideāli apstākļi jaunu pumpuru veidošanās uz potzariem.
YouTube kanālā “Rožainais dārzs” video tiek stāstīts par rožu bazālo dzinumu īpatnībām. Autore skaidro, ka bazālie dzinumi ir sānu atvases, kas izaug no rožu potēšanas vietas. Sākumā tiem ir raksturīga bordo krāsa, kas vēlāk nomainās uz zaļu. Atpazīstami?
Šādu dzinumu parādīšanās patiesībā ir pozitīva pazīme, kas liecina par labvēlīgiem apstākļiem rožu augšanai augsnē. Starp citu, eksperte iesaka – pirmajā gadā pēc stādīšanas rozes nevajadzētu mēslot, lai tām nekaitētu. Mēslošanu ieteicams sākt no tikai no otrā gada.
Attiecībā uz pareizu rožu kopšanu, tiek ieteikts ap rožu krūmu apļveidā uzbērt koksnes pelnus un nodrošināt pietiekamu laistīšanu. Jūsu rozes par to pateiks paldies.