Jautājums, ko dārznieki bieži uzdod, ir par to, vai ir nepieciešams iestrādāt pelnus zemē. Tas ir ieteicams, it īpaši, ja vējš var aizpūst pelnus no dārza dobes. Bet, lai atvieglotu savu dzīvi, īpašnieki var vienkārši irdināt augsni, izkaisīt pelnus un pēc tam apūdeņot.
Tas, ka daļa pelnu paliek uz lapām, ir pat noderīgi. Pirmkārt, mikroelementi labāk uzsūcas caur veģetatīviem orgāniem. Un, otrkārt, virszemes daļas pulverēšana iznīcinās dažus kaitēkļus un patogēnus.
Lasi vēl: Iespējams, ka tuvākajā laikā daudziem Latvijas autovadītājiem būs jāatvadās no pat līdz 2000 eiro
Kas jāzina par pelniem, barojot zemenes
Šis ir pilnīgs kālija un kalcija mēslojums. Kas attiecas uz fosforu, tas viss ir atkarīgs no tā, kādas augu atliekas tika sadedzinātas, veidojot pelnus. Piemēram, augsta tīreļa un zemas kūdras pelnos, kā arī akmeņoglēm elementu ir maz, no 0,5 līdz 1,2%. Bet pēc kartupeļu galotņu dedzināšanas veidojas 12% fosfora, kviešu 7%, bērzu, rudzu, priežu un sauso govs mēslu – pa 6%.
Un jā, pelnos absolūti nav ne hlora, ne slāpekļa. Pirmais ir labs zemenēm, bet otrajam vajadzētu piespiest dārzniekus papildus un nekļūdīgi dot N pavasarī. Bet, pievērsiet uzmanību, pelni reaģē ar amonjaka slāpekli, jums jāpievieno elements citā formā. Un tikai pēc fermentācijas pabeigšanas ir nepieciešams pievienot pelnus garšaugu un deviņvīru spēka uzlējumiem.
Lasi vēl: Biezpiena plācenīši: 6 padomi, lai izdotos garšīgi! (+ Recepte)
Un visbeidzot, pelni nav savienojami ar superfosfātu, notiks ķīmiska reakcija, kuras rezultātā P kļūs nepieejams augiem. Jums būs jāizmanto fosfāta iezis.