Darbinieki pēc 40: lojāli, bet neproduktīvi?

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) šodien rīko konferenci, kurā eksperti, uzņēmēji un valsts iestāžu pārstāvji diskutē par Latvijas darba tirgu.

Konferences kopējā tematika sadalīta trīs nozīmīgās daļās – diskusijas “Nākotnes darba tirgus izaicinājumi” un “Gados vecākie nodarbinātie – ar ko rēķināties darba devējiem?”, kā arī labās prakses piemēru apkopojumā darba vides, veselības un mūžizglītības sadaļās.

Ķīlis: nepieciešami politiski risinājumi

Līdz ar novecošanos samazinās cilvēku produktivitāte, tāpēc problēmas risināšanai nepieciešama politiska iejaukšanās, otrdien konferencē par aktuālajiem Latvijas darba tirgus izaicinājumiem sacīja sociālantropologs, bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis.

Ķīlis norādīja, ka iejaukšanās varētu izpausties kā dažāda veida atbalsts, jo, kaut arī cilvēki noveco, viņiem vēl priekšā ir daudz gadu, kurus pavadīt strādājot.

Uz jautājumu, kam būtu visvairāk jāpievērš uzmanība cilvēku pēc 40 gadiem noturēšanā darba tirgū, sociālantropologs uzsvēra, ka nepieciešama masīva politiska intervence, lai uzlabotu vecāka gada gājuma cilvēku spējas digitālajā jomā, un šim uzdevumam būtu jābūt absolūtai prioritātei.

Ķīlis norādīja, ka, ja trūks aktīvas rīcības šajā jautājumā, cilvēkus, kas vecāki par 40 gadiem un ar zemām digitālajām zināšanām, ar laiku aizstās roboti. Ja atbalsts un palīdzība nenāks no valsts, tad viņš aicina katru pašu cilvēku individuāli apgūt šīs prasmes, mācoties internetā vai no bērniem un mazbērniem.

Lasi arī: Kristas Burānes “aizliegtā” runa nokļūst sociālajos tīklos. Noskaties!

Pēc Ķīļa paustā, arvien aktīvāk attīstās tehnoloģijas, kā rezultātā par aktuālu jautājumu kļūs darba procesa organizēšana. Turklāt tā kā jaunajai paaudzei pieejamās kompetences kļūst arvien labāk apmaksātas, cilvēkiem pēc 40 gadiem būs jādomā, ko darīt tālāk, kā arī jāatgriežas mācību procesā.

Kā sacīja sociālantropologs, līdz 2024.gadan nav gaidāms, ka varētu pieaugt darbinieku skaits, turklāt klasiskajās industrijās būs arvien mazāk darba, tāpēc būs jāmeklē jauna pieeja.

Ķīlis uzskata, ka mūsdienu izglītībai jākoncentrējas un karjeru, turklāt jo raitāki un biežāki būs uzņēmēju un izglītības iestāžu kontakti, jo adekvātāka kļūs karjeras izvēle. Vienlaikus mācīties ik pa laikam cilvēkiem nāksies visu mūžu, tāpat nākotnē paliks pamatprofesijas, bet pārējās būs lomas un pozīcijas projektos.

LDDK: Būtiski ir nezaudēt cilvēkus vecumā pēc 50 gadiem no darba tirgus

Ļoti būtiski ir cilvēkus vecumā pēc 50 gadiem nepazaudēt no darba tirgus, otrdien konferencē par aktuālākajiem Latvijas darba tirgus izaicinājumiem sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa teica, ka darbadevēji apzinās savas konkrētās vajadzības un trūkumus, tajā skaitā darbaspēka nepietiekamību. Daudzās profesijās, piemēram, apstrādes rūpniecībā patlaban trūkst darbaspēka. Tāpēc ļoti svarīgi ir saprast, kuras nozarēs ir darbaspēka pārpalikums, jo daudzas citas nozares gaida darbiniekus no citām sfērām.

Meņģelsone teica, ka viens no risinājumiem darbaspēka problēmām ir…

Šķir otru lapu, lai lasītut rakstu tālāk…

Iesaki šo rakstu citiem!

Leave a Comment