Kā ir Latvijā
Latvijā apmeklētāji rīkojas dažādi, taču, ja apkalpošana un ēdiens ir bijuši līmenī, parasti pieņemts atstāt desmit procentus dzeramnaudas. Restorāna “Entresol” līdzīpašnieks Raimonds Zommers ceļojumu portālā Travelnews.lv ir paudis, ka vidējais apjoms varētu būt 7%, bet desmit procenti ir retāk sastopami. “Arī ceļojot pa Eiropu, intereses vadīts esmu jautājis šo jautājumu – un arī tur vidējais apjoms varētu būt 7%,” saka Zommers.
Restorāna “Ferma” vadītājs Jānis Viļumovs, atklājot informāciju portālam Travelnews.lv, norāda, ka kompānijām ar vairāk nekā astoņām personām tiek aprēķināta 10% apkalpošanas maksa no rēķina, savukārt mazākās kompānijas maksu nosaka individuāli, pamatojoties uz katra apmeklētāja pasūtījumiem.
Kad runa ir par ārzemju viesiem, Viļumovs secina: “Katram tautai ir savi ieradumi, taču mēs esam novērojuši, ka itālieši un spāņi retāk atstāj dzeramnaudu. Savukārt amerikāņi un kanādieši ir dāsnāki – viņi parasti atstāj apmēram 15% dzeramnaudas summu.” Turklāt, kā jau minēts, amerikāņi ir sapratuši, ka Eiropā arī 20% ir pilnīgi pieņemami.
500 eiro šefpavāram
Šefpavāri Ēriks Dreibants un Lauris Aleksejevs dalījās savā pieredzē 360TV šovā “Pasaki to skaļi”, atklājot, ka arī pavāri parasti saņem dzeramnaudu, ko atstāj klienti. Dreibants norādīja, ka, ja rēķins bija 100 eiro, atstāt vienu eiro nav pienācīgi; parasti tiek atstāti 10%, bet, ja apkalpošana un ēdiens bija ļoti labs, tad pat līdz 20 procentiem.
Ja cilvēks nav bijis patīkams, nav jādod dzeramnauda, jo tas arī ir veids, kā izteikt novērtējumu. Bieži gadās, ka dzeramnaudā tiek atstātas loterijas biļetes, kas nav īsti pieklājīgi. Dreibants atceras, ka lielākā summa, kas saņemta dzeramnaudā, bija 100 latu, bet Aleksejevs reiz pat saņēmis 500 eiro.
Ja dzeramnauda tiek oficiāli iekļauta rēķinā, no tās tiks iekasēti nodokļi. Tomēr, ja dzeramnauda tiek dota ārpus oficiālajiem kanāliem, tā paliek ārpus Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzesloka. Saskaņā ar likumu, darbiniekam pašam jāuzskaita šāda veida ienākumi, jāieraksta gada ienākumu deklarācijā un jāsamaksā nodoklis par tiem.
Tevi noteikti interesēs
- Kā pagatavot ļoti sulīgas un aromātiskas kotletes: drauga mamma iedeva foršu receptiby Laura Blūma
- Nepalaidiet šo laiku garām! Kad stādīt tomātus stādiem un kā to darīt pareiziby Anete Vītola
- Meteorologs Toms Bricis nāk klajā ar pirmajām precīzajām februāra prognozēm: atkal gaidāmi pamatīgi rekordi?by Laura Blūma