Bez uzticama atbalsta tomātu stublāji lūzt zem augļu svara, un pēc lietus lapas pārvēršas par puves augsni. Un arī kukaiņi labprāt iznīcina ražu, ja tie atrodas uz zemes.
Tieši tāpēc ir tik būtiski jau laicīgi piesiet tomātu stādus, lai neapdraudētu visu sagaidāmo ražu. Noskaidrosim, kā un kad to vislabāk izdarīt.
Pirmais piesiešanas darbs sākas 7-10 dienas pēc stādu iestādīšanas. Ir svarīgi neaizkavēties – jo ātrāk jaunie augi ātrāk pielāgojas vertikālam stāvoklim, jo labāk.
Izmantojiet mīkstus materiālus, kas nesabojā stublājus. Šim nolūkam ir ideāli piemērotas vecas neilona zeķubikses vai auduma lentes.
Siltumnīcās populāra ir metode ar auklu: vienu galu piestiprina pie balsta, otru apvij ap kātu brīvā cilpā. Tomātam augot, virve tiek rūpīgi savīta.
Atvērtām dobēm ir nepieciešamas stabilākas konstrukcijas. Metāla vai koka mietiņus ierok 10 cm attālumā no krūma, lai nesabojātu saknes.
Interesants variants ir horizontālie režģi. Starp stabiem ir izstiepts vads, un tam tiek piestiprināti kāti, izmantojot āķus.
Zema auguma tomātiem ir piemēroti konusa formas stiepļu rāmji. Tie ne tikai atbalsta krūmu, bet arī uzlabo ventilāciju, samazinot sēnīšu kaišu risku.
Ir svarīgi regulāri pārbaudīt skavas: pārāk cieši pārsēji izspiež stublājus, traucējot sulas plūsmu. Savukārt pārāk brīvie stiprinājumi nepilda savu funkciju.
Reģionos ar stipru vēju balsti tiek papildus pastiprināti ar betona pamatiem vai metāla tapām. Nestabilas struktūras ir bīstamas visai kultūrai un pie stiprāka vēja var apgāzties.
Ievērojot šos principus, jūsu dārza dobes tiks pārvērstas par glītiem “tomātu džungļiem”, kur katrs auglis saņems maksimālu gaismu un aizsardzību. Atliek tikai izvēlēties piemērotu metodi, un rezultāts pārsniegs gaidāmās cerības.