Pabalsti ir kā sociālās palīdzības instruments, kas cilvēkiem sniedz svarīgu atbalstu. Tos var uzskatīt par drošības tīklu, kas mazina finansiālās grūtības un veicina stabilitāti dažādās dzīves situācijās.
Piemēram, bezdarbnieka pabalstu, kas bieži vien ir vienīgais ienākumu avots tiem, kuriem pagaidu vai ilgstoši nav darba. Tas ir kā svarīgs finanšu tīkls, kas palīdz saglabāt pamatiztiku dzīvē un segt ikdienas izdevumus. Turklāt bērna piedzimšanas pabalsts var būtiski atvieglo jaunajiem vecākiem finansiālo slogu, sniedzot papildu resursus bērna kopšanai un aprūpei.
Lasi vēl: Lūk, kāds ir ideālo pankūku noslēpums! Ļoti vienkārša recepte! (+foto: soli pa solim)
Pensiju un invalīdu pabalsti ir būtiski atbalsta veidi cilvēkiem ar samazinātu darbspēju vai vecumu. Tie nodrošina nepieciešamo atbalstu, lai saglabātu cieņpilnu dzīves standartu un segtu ikdienas dzīves nepieciešamības.
Pabalsti ne tikai nodrošina cilvēkiem finansiālo atbalstu, bet arī veicina sociālo labklājību un sabiedrības vienlīdzības principu ievērošanu.
Inflācijas pieaugums un ekonomiskās situācijas pasliktināšanās rada grūtības, un pat nelieli cenu pieaugumi var justies kā sitiena simti. Taču tuvākajā nākotnē, sākot no 1. jūlija, ir paredzēts ieviest jaunu nodokli par apģērbu, kas ietekmēs plašu sabiedrības daļu.
Jaunais nodoklis par dabas resursiem, piemēroti tekstilizstrādājumiem, noteikti radīs ievērojamu ietekmi uz pircējiem, kuri dod priekšroku iegādāties apģērbu lietotajā preču tirgū. Šī pircēju grupa ir nozīmīga un veido 25% no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Arī lietotā apģērbu tirgotāji jūtas neapmierināti ar jauno nodokli, jo tas ietekmē viņu biznesa rentabilitāti un var samazināt pircēju pieprasījumu.
Labklājības ministrijas eksperti uzsver, ka šis jautājums ir specifisks. Ja mēs vēlamies vairāk pievērsties finansiālajam atbalstam ģimenēm, prioritātei būtu jābūt paša pabalsta summas palielināšanai.
Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite skaidro: “Mūsu galvenā prioritāte budžeta plānošanā ir bērna kopšanas pabalsta paaugstināšana no 171 eiro līdz 377 eiro. Budžeta sarunas noteiks gan summu, gan laika posmu, kad šāda pabalsta paaugstināšana varētu būt īstenojama.”
Vecāku pārstāvošo organizāciju pārstāvji izsaka cerību, ka ministrija izstrādās risinājumus, kas būs draudzīgi ģimenēm, un sniegs konkrētus aprēķinus un priekšlikumus, kā atvieglot nodarbinātību bērna kopšanas atvaļinājuma laikā.