Šodien vēlos jums pastāstīt par augu, ko daudzi uzskata par nezāli, bet patiesībā tas ir īsts dabas dāvinājums jūsu dārzam un istabas augiem.
Jā, runa ir par nātri! Atceraties, kā bērnībā no tās izvairījāmies, baidoties apdedzināties? Bet aiz šīm dedzinošajām lapām slēpjas vesela aptieka un spēcīgs mēslojums. Apskatīsim, kā nātri pārvērst par jūsu sabiedroto.
Nātre — ne tikai nezāle
Nātre ir pārsteidzošs augs. Tā ne tikai stiprina cilvēka veselību, bet arī rūpējas par citiem augiem. Tās lapas un saknes ir bagātas ar slāpekli, dzelzi, kāliju un citiem mikroelementiem, kas darbojas kā “vitamīni” augsnei.
Taču svarīgi atcerēties: nātre nav burvju nūjiņa, bet gan palīgs, kas darbojas komandā ar jūsu rūpēm. Tā vienā dienā neiznīcinās visus kaitēkļus, taču radīs apstākļus, lai augi kļūtu stiprāki un izturīgāki.
Kad nātre kļūst par “speciālistu” dārzam
Iedomājieties: jūsu tomāti pārtraukuši augt, bet rozes pārklātas ar laputīm. Nesteidzieties uz veikalu pēc ķīmiskajiem līdzekļiem! Nātre maigi atbalstīs augus, uzlabos augsnes sastāvu un pat atbaidīs nevēlamus viesus.
Piemēram, es bieži lieku svaigas nātru lapas stādīšanas bedrīšu apakšā, kad stādu tomātus. Tas tiem dod barojošu uzlādi visai sezonai. Taču esiet piesardzīgi: ne visiem augiem šāda mēslošana patīk. Piemēram, saulespuķes vai pelašķi dod priekšroku nabadzīgai augsnei, un nātre tiem var kaitēt.
Kā pagatavot nātru “eliksīru”: trīs pārbaudītas receptes
Novārījums cīņai pret sēnīšu kaitēm
Ja jūsu augi cieš no pelēkās puves vai miltrasas, pamēģiniet nātru sakņu novārījumu. Es to gatavoju šādi: sagriežu 100 g sakņu lielos gabalos, apleju ar litru ūdens un atstāju uz diennakti. Pēc tam vāru uz lēnas uguns pusstundu, atdzesēju un izkāšu. Novārījumu atšķaīdu ar ūdeni (1:5) un apsmidzinu kāpostus vai augļu kokus agrā pavasarī. Esmu pamanījusi, ka pēc šādas apstrādes lapas kļūst stiprākas, un raža — bagātīgāka.
Ekstrakts pret laputīm un ērcēm
Šī recepte noderēs, ja uz rozēm vai gurķiem parādījušās laputis. Noplūcietsvaigas nātru lapas, smalki sagrieziet, aplejiet ar siltu ūdeni un atstājiet uz diennakti. Pēc tam izkāsiet — un varat smidzināt! Taču atcerieties: ekstrakts nav ilgi uzglabājams, izmantojiet to uzreiz. Es pievienoju arī ēdamkaroti zaļās ziepes, lai labāk pieliptu pie lapām.
Mēslojums ar “raksturu”
Nātru uzlējums — mans favorīts. Jā, tā smarža nav patīkama, toties efekts ir labs! Aizpildiet spaini ar nātrēm, aplejiet ar ūdeni un pārklājiet ar audumu. Katru dienu apmaisiet — tā maisījums piesātināsies ar skābekli. Kad burbuļi vairs neradīsies (pēc 2–3 nedēļām), izkāsiet uzlējumu. Atšķaidiet to ar ūdeni (1:10) un aplejiet dārzeņus, puķes vai pat telpaugu podus.
Lasi vēl: Tikai sēnes un kartupeļi – recepte pavisam vienkārša, bet tik gardi, ka gribas gatavot atkal un atkal
Tikai nelejiet to pie sīpoliem un ķiplokiem — tie šādu rūpību nenovērtēs.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..
Tevi noteikti interesēs
- Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt 19.aprīlī, Klusajā sestdienā, lai neveiksmes jūs nevajātu arī pēc Lieldienāmby Sandra Ločmele
- Tomāti būs brīvi no fitoftoras – eksperts atklāj labāko veidu, kā atbrīvot dārzeņus no kaitesby Anete Vītola
- Māsa pameta darbu ārzemēs un atgriezās mājās ar negaidītām ziņām: nezinu ko mums tagad darītby Rinalds Bergmanis