Noziegumi, par kuriem neviens neuzzina… Ģimenes drāma gadu desmitu garumā

“Ik dienu tiek pastrādāti noziegumi, par kuriem neviens neuzzina,” rakstīja Agata Kristi. Šis ir stāsts par elli, kurai labprātīgi, daudzu gadu garumā gājis cauri kāds cilvēks, cenzdamies palīdzēt tam, kurš pateicībā centies viņu iznīcināt, raksta žurnāls Mājas viesis un portāls la.lv.

No krustmātes, bijušās skolotājas, mantojis dzīvokli ar mēbelēm un milzu bibliotēku, Krustdēls* sāka ar revīziju – papīrus maisos izmešanai, grāmatu dublikātus – pārdošanai, grabažas – uz izgāztuvi. Vecās grāmatas ieinteresēja Kolekcionāru, un sagadījās tā, ka reizē ar nopirktajām vēstures grāmatām pie viņa nonāca pirms astoņiem gadiem rakstīts Skolotājas dokuments. Izlasījis, viņš atnesa to man…

Kā jau vecā kaluma ļaudīm pierasts, savu atmiņu stāstu, glīti pierakstītu, Skolotāja bija apliecinājusi gan ar datumu, gan parakstu. Ar skaidru mērķi – lai vēlāk, kad viņas nebūs, cilvēki uzzinātu patiesību. Pagājuši divi gadi…

Skolotāja un Ārijas jaunkundze

Dzimusi 1918. gadā reizē ar Latvijas valsti, uzaugusi inteliģentā, senā rīdzinieku ģimenē, macījusies smalkās skolās Latvijā un ārzemēs, viņa kļuva par Skolotāju un jau pirmās Latvijas laikā aizrautīgi mācīja bērnus. Karš, vācieši, krievi, padomju laiki – viņa zaudēja gan vīru, gan iespēju strādāt “normālā skolā”; drīkstēja tikai vakarskolā. No 60. gadiem līdz pensijai Skolotāja maizi pelnīja kā… tramvaja vadītāja.

Lasi arī: Krievijas pilsoņi pensionējas agrāk un jau 55 gados Rīgā brauc bez maksas

Bet 1958. gadā, kad aizsākās šis stāsts, viņa mācīja un audzināja jauniešus strādnieku vidusskolas 8. klasē. No audzēkņiem un pedagogiem uzzinājusi – skolniece Ārija pēc stundām neiet uz mājām, bet sēž uz sola ielas malā, savukārt stundās, izsaukta atbildēt uzdoto, klusē. Skolotāja nolēma ar viņu no sirds izrunāties. Uzzināja, ka jaunā sieviete bērnībā slimojusi ar meningītu, tāpēc uztraukumu brīžos rodas aizture; uz mājām neiet, jo vīrs neatbalsta viņas mācīšanos un sarunas ne vienmēr ir patīkamas… Skolotāji izrādījās iejūtīgi – Ārija sekmīgi turpināja mācības. Pat pārcēlusies uz jauno, vīra darbavietas piešķirto dzīvokli, brauca no Sarkandaugavas uz Pārdaugavu; pabeidza skolu ar labām sekmēm. Tiesa, vīrs aizgāja pie citas.

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru