Signāls pirms insulta. Kā sajust pazīmes?

Radu saimē brangs vīrs sasirga ar smagu insultu. Slimnīcā, veicot izmeklējumus, konstatēja, ka viņš jau iepriekš pārcietis vairākus tā dēvētos mikroinsultus. Pats brīnījās­ – neko tādu neesot manījis, raksta la.lv portāls veselam.lv. 

“Medicīnā šādu terminu nelieto. Tautā par mikroinsultu dēvētais ir smadzeņu bojājumu process, kas ir neliels un bez izteiktiem neiroloģiskiem simptomiem. Tas var izpausties, piemēram, kā viegls nespēks vai notirpums vienā ķermeņa pusē. Cilvēks notikušajam nepievērš uzmanību, visbiežāk tādēļ, ka simptomi ātri pāriet,” skaidro neiroloģe Evija Miglāne.

Īss, bet bīstams brīdis

Vairāk nekā pusei cilvēku, kuri ilgstoši sirgst ar augstu asinsspiedienu vai cukurslimību, mēdz konstatēt vienu vai pat vairākus pārciestus nelielus insultus. Gan tādus, kuru cēlonis ir sīko asinsvadu nosprostojums, gan mikroskopiskus asinsizplūdumus smadzenēs. Taču viņi paši to nav zinājuši, tas atklāts, veicot datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi, dažkārt pat izmeklējot smadzenes kāda cita iemesla, nevis insulta simptomu dēļ. Neirologi tādu insultu dēvē par subklīniski pārciestu.

Insulta priekšvēstnesis jeb pārejoša išēmiska lēkme, kā to dēvē mediķi, izpaužas ar simptomiem, kas parādās un bez ārstēšanas pāriet dažu minūšu vai dažu stundu laikā.

Var būt vienpusējs vājums – viena sejas puse kļūst šķība, top vāja roka un kāja. Mēdz būt valodas traucējumi, kādu brīdi nevar parunāt. Var pārņemt slikta dūša, sākt dubultoties redze, rasties reibonis, uznākt apjukums, kad cilvēks uz mirkli it kā nesaprot, kas apkārt notiek.

Tā ir pirmā pazīme, ka galvas smadzeņu asinsrites sistēmā ir kādas izmaiņas. Cēloņi ir tie paši, kas insultam – ateroskleroze ar asinsvadu sašaurinājumu vai sirds ritma traucējumi, taču nelieli, ko organisms spēj kompensēt. Tādēļ arī pāriet ātri. Tomēr tas ir signāls, ko nedrīkst ignorēt, lai izvairītos no īsta insulta ar paliekošu smadzeņu bojājumu.

Ja kāds no šādiem simptomiem radies, pēc iespējas ātrāk jāizsauc neatliekamā palīdzība. Nedrīkst gaidīt! Nevietā arī uztraukties un pārdzīvot, vai ātro mediķi neteiks, ka lieki izsaukti, jo viss jau pārgājis. Ne cilvēks pats, ne tuvinieki nevar izvērtēt, cik tas nopietni, un izlemt, ko tādā situācijā darīt, jāuzticas ārstam.

Šādas izpausmes var liecināt, ka galvas smadzenēs sāk slēgties kāds asinsvads. Ja izdodas laikus nonākt slimnīcā, vēl var paspēt likvidēt asinsvada sašaurinājumu vai trombu, tādā veidā izbēgot no insulta.

Diemžēl reizēm cilvēks gan pamana šo vājumu vienā ķermeņa pusē, taču domā, ka pāries, tūlīt jau paliks labi. Aiziet gulēt, bet nākamajā rītā pamostas pilnīgi paralizēts, ar plašu insultu.

Pirmie vieglie simptomi nenozīmē, ka tie būs viegli arī nākamajā dienā.

Izmēra asinsspiedienu un secina – stipri paaugstināts, taču tas nav vienīgais cēlonis. Insulta gadījumā augsts spiediens ir organisma normāla reakcija uz asinsvadu nosprostojumu. Taču šajā brīdī nedrīkst dzert zāles, kas pazemina asinsspiedienu, jo citādi insulta simptomi var saasināties. “Esam šādas situācijas pieredzējuši. Cilvēks izbīstas un uzreiz ķeras pie tabletēm. Spiediens normalizējas, bet viņš tiek paralizēts,” uzsver daktere Miglāne.

Ir gadījumi, kad asinsspiedienu vajag pazemināt ar zālēm, bet to izlemj ārsts.

Trāpīt laika logā

Insulta gadījumā trīs stundu laikā jānonāk slimnīcā, jo tad vēl var paspēt veikt intravenozo trombolīzi, kas ir vislabāk pārbaudītā metode insulta ārstēšanā. Vēnā ievada medikamentu, lai izšķīdinātu trombu, kas nosprostojis smadzeņu asinsvadu. Ja pagājušas vairāk par četrām stundām, šī metode vairs nelīdzēs, jo smadzeņu bojājums jau būs pārāk liels. Šīs konkrētās stundas dēvē par laika logu – jāpaspēj, kamēr logs ir atvērts.

Smadzenēs nav enerģētisko rezervju, tāpēc tās ir tik ļoti jutīgas, ja samazinās to apasiņošana un tām trūkst skābekļa. Līdzko asinsrite apstājas, nervu šūnas uzreiz, jau ar pirmajām sekundēm sāk iet bojā. Katru minūti mirst miljoniem neironu!<

Tā saucamā mikroinsulta gadījumā sekas var nebūt tik smagas, taču nekad nevar paredzēt, kā būs. Ļoti grūti novērtēt, cik tas ir nopietni, kamēr neizmeklē asinsvadu sistēmu, neizvērtē izmaiņas galvas smadzenēs.

Ja pacients uzreiz pēc nelāgo izpausmju pamanīšanas piezvana neatliekamajai palīdzībai, vislabāk lūgt, lai ved uz insulta vienību – specializētu nodaļu šīs kaites ārstēšanai. Rīgā ir divas insulta vienī-
bas – Stradiņa slimnīcā un Rīgas Austrumu slimnīcā Gaiļezerā. Citur Latvijā – Valmierā, Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā.

Iespējams, ka pēc tā dēvētā mikroinsulta ārstēšana būs ātra un viegla, taču galvenais, ka tiks noskaidrots cēlonis un ieteikta nepieciešamā profilakse. Neko nedarot, simptomi gan pāries, bet nākošajam insultam ceļš būs vaļā. Ja asinsvadu bojājumi netiek ārstēti, tie pamazām progresē.

Arī tad, ja ir augsts asinsspiediens un cukura diabēts, kas netiek kontrolēti un ārstēti, insults var veidoties atkal no jauna. Pamazām var rasties progresējoši smadzeņu bojājumi, atmiņas un uzvedības traucējumi, slimais vairs nespēj veikt ikdienas aktivitātes, tikt galā ar sevis aprūpi. Smagākos gadījumos traucējumi var sasniegt pat tādu pakāpi, ko medicīniski dēvē par demenci, un cilvēks kļūst kopjams.

Ja viens insults ir bijis – vienalga, cik tas liels –, paaugstinās nākamā risks. Tas ir pilnīgi pierādīts – insulta atkārtojumu risks ir augsts, īpaši pirmajā pusgadā.

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru