7. decembri jau kopš senseniem laikiem latviešu tauta dēvēja par Vēja un uguns dienu. Un šī diena ir saistīta ar dažādām tautas tradīcijām un ticējumiem, kas norāda ne tikai ziemas laika sākumu un dabas ritējumu.
Ļoti būtiski šajā dienā bija dažādi rituāli, kas bija saistīti gan ar dabu, gan pašiem cilvēkiem, gan nākotni.
Uguns nozīme
Uguns bija ļoti svarīga šajā dienā, jo tā simbolizēja gaismu, siltumu un dzīvotspēju tumsas laikā. 7. decembris bija diena, kad cilvēki uzsāka gatavoties ziemas saulgriežiem, kad dienas kļūst visīsākās un nakts garākās. Uguns tika izmantota, lai aizdzītu tumsu un aukstumu.
Parasti tika aizdedzinātas sveces, ugunskuri vai lauku mājās svinēti nelieli uguns rituāli, kas palīdzēja nodrošināt labu ražu nākamajā gadā un pasargāt māju no ļaunajiem gariem.
Dažkārt tika rīkoti arī „uguns gājieni” vai tā saucamie „uguns rituāli”, lai piesaistītu labvēlību sezonas aukstākajos mēnešos.
Vēja nozīme
Šajā dienā tikpat liela nozīme bija vējam, jo tas kopš senseniem laikiem tiek uzskatīts par dabas spēku, kas var ietekmēt gan laika apstākļus, gan pat dzīvi mājās. Tautas ticējumi vēstī, ka vējš šajā dienā var būt zīme par to, kāda būs gaidāmā ziema.
Ja 7. decembrī pūta stiprs vējš, tika uzskatīts, ka ziema būs gara un auksta. Ja vējš bija maigs un mierīgs, cilvēki cerēja uz mierīgāku un “klusāku” ziemu.
Pārdomas par dabas cikliem
Šajā dienā arī sākās aktīvs darbs pie tā, lai nodrošinātu mājās kā gaismu, tā siltumu. Tāpat tika veiktas dažādas darbības, lai pasargātu sevi un savu ģimeni no aukstuma un dažādām kaitēm. Piemēram, ziedoja ugunskuriem vecas un nevajadzīgas lietas, jo ticēja, ka izsviežot no mājas visu nederīgo un atdodot to ugunij, mājās uzlabojas enerģija.
Lasi vēl: Taurenis, kas lidinās oktobrī: seni tautas ticējumi – māņi vai tomēr brīdinājums
Dziesmu nozīme
Dažās Latvijas malās bija ierasts dziedāt dziesmas un runāt lūgšanas, kas saistītas ar uguns un vēja spēkiem. Cilvēki ticēja, ka šie dziedājumi palīdzēs nodrošināt mājas drošību un labklājību ziemas laikā.
Rituāls pret tumšajiem spēkiem
Tā kā 7. decembris ir jau diezgan tuvu Ziemassvētku un ziemas saulgriežu laikam, tika uzskatīts, ka ir viegli piekļūt tumšajiem spēkiem, kas varēja traucēt labklājību un drošību mājās.
Tādēļ tika veikti dažādi rituāli, kas palīdzēja pasargāt kā mājokli, tā arī iemītniekus. Viens no iecienītākajiem rituāliem bija tāds, ka šajā dienā noteikti bija jādedzina sveces, kas novietotas pie logiem. Tāpat arī kvēpināja dažādus augus, piemēram, kadiķa zarus, lai aizdzītu tumšos spēkus.