
Interesantu materiālu sagatavojis GAITIS GRŪTUPS no “Zemgales Ziņas” speciāli Latvijas Avīzei. Žurnālists publicējis plašu materiālu ar liecinieku atmiņām un izklāstu par 50 gadus atpakaļ Jelgavā notikušo traģēdiju un tās sekām. Publicējam daļu no šī materiāla
(links uz pilno rakstu portālā la.lv būs atrodams raksta beigās)
Pirms 50 gadiem, 1969. gada 12. janvāra svētdienas rītā Jelgavā daudzdzīvokļu mājā Raiņa ielā 9 izraisījās dabasgāzes sprādziens. Gāja bojā 41 cilvēks. Padomju laika cenzūras apstākļos par šādiem ārkārtas notikumiem, ja tie notika Padomju Savienībā, nevis ārzemēs, laikraksti neko nepublicēja. Arī mūsdienās atrast dokumentus un liecības par to nav vienkārši. Bet Jelgavā daži ļaudis vēl spilgti atceras notikušo.
“Sprādziena brīdī es biju virtuvē. Iepriekš jutu gāzes vai varbūt benzīna smaku. Šķiet, es vēl vīram pajautāju, vai dzīvoklī nav kaut kas izliets. Pēdējais, ko atceros, bija tas, ka virtuvē sāka celties grīda,” atceras Biruta Druviete, toreizējā Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Ķīmijas katedras mācību spēks.
Viņa kā sekmīga studente bija uzaicināta palikt strādāt augstskolā. Savukārt viņas vīrs Eduards bija mācību daļas vadītājs Jelgavas 1. vidusskolā. 1967. gadā jaunā ģimene Raiņa ielā 9 saņēma dzīvokli. Katastrofā bojā gāja ne tikai Birutas vīrs, bet arī vīra kolēģis, kas skolu Jaungada brīvdienu pēdējā dienā bija ienācis noskaidrot mainīto mācību stundu sarakstu.
“Es pazinu katru ģimeni”
Biruta Druviete ir viena no septiņiem cilvēkiem, kas katastrofas brīdī atradās mājās un no sagrautās ēkas drupām tika izcelti dzīvi. Domājot par katastrofas dziļākajiem cēloņiem, viņa spriež, ka tās bija okupācijas laika sekas.
“Tajā laikā taču strādāja pavirši. Arī latvieši pie tā pierada. Man laukos ir ulmaņlaikā mātesbrāļu celtās mājas, kur vēl tagad visas komunikācijas ir labā kārtībā. Taču, dzīvojot padomju laika daudzdzīvokļu mājā, mēs nezinām, kur kas plīsīs un tecēs, kur kāds materiāls ir izzagts un kaut kā aizķepināts,” saka Biruta Druviete.
Lasi arī: Šo sešu zodiaka zīmju pārstāvju dzīvēs gaidāmas vislielākās pārmaiņas 2019. gadā
Agrākais LLU mācību spēks un Raiņa ielas devītā nama iedzīvotājs Modris Reķis (viņš kopā ar trīsgadīgo dēlu katastrofas brīdī nebija mājās, taču ģimene zaudēja četrus tuviniekus) atceras, ka kaimiņu trīs cilvēku ģimenes mirstīgās atliekas drupās vispār neatrada. Sprādzienam sekojošais ugunsgrēks tās bija iznīcinājis pilnīgi.
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk
Tevi noteikti interesēs
- Lielisks paštaisīts mēslojums tomātiem no tā, kas jau atrodams tavā virtuvē
- Mans vīrs 56 gadu vecumā aizgāja pie 30 gadīgas sievietes, bet paņēma līdzi visdārgāko
- Pavasara idille beigsies strauji: meteorologi publicē skarbu laikapstākļu prognozi nedēļas nogalei
- Kādēļ zāles pļaušana līdz 26. aprīlim patiesībā nav ieteicama
- Brīdinājuma nebūs: likumsargi Latvijā sāk asu cīņu pret auto bez apskates – termiņš ir nieka 15 dienas
- Ko pieliet laistāmajam ūdenim, lai gurķi augtu griezdamies









