Jaunais gads Latvijas autobraucējiem sāksies ar nepatīkamu pārsteigumu

Jaunais gads Latvijas autobraucējiem sāksies ar virkni nepatīkamu pārsteigumu, kurus uzskaita pašmāju degvielas tirgotāja “Virši” pārdošanas daļas vadītājs Arnis Andrianovs.

 

Jaunajā gadā autovadītājus sagaida vairākas būtiskas izmaiņas regulējumā – jau 1. janvārī stāsies spēkā paaugstināta akcīzes nodokļa likme degvielai un palielināta obligātā biokomponentes piejaukuma prasība benzīnam, savukārt aprīlī pieaugs obligātā piejaukuma prasība arī dīzeļdegvielai. Ko nozīmē šīs izmaiņas un kas būtu jāņem vērā autovadītājiem, skaidro lielākā pašmāju degvielas tirgotāja “Virši” pārdošanas daļas vadītājs Arnis Andrianovs.

Jaunajā gadā jārēķinās ar degvielas cenu pieaugumu

Saskaņā ar likumu par akcīzes nodokli 2020. gadā būs izmaiņas akcīzes nodokļa likmēs, kas paredz būtisku degvielas cenu pieaugumu – no 1. janvāra akcīzes nodoklis benzīnam palielināsies par 3,3 centiem litrā, dīzeļdegvielai par 4,2 centiem litrā, lauksaimniecības degvielai par 0,6 centiem litrā, bet sašķidrinātai propāna gāzei (LPG) par 4,1 centiem kilogramā. Papildus akcīzes likmi apliek ar PVN 21% apmērā.

Lasi arī: VIDEO: Žurnāliste ļauj ieskatīties LNT ziņu pēdējās tiešraides aizkulisēs – asaras, atvadas un sarunas

“Akcīzes likmes palielināšana nav vienīgais faktors, kas atstās negatīvu iespaidu uz degvielas cenām tuvākajā nākotnē. Benzīna cenu, kuru redzēsim degvielas uzpildes stacijās jau pirmajā gada dienā, ietekmēs arī grozījumi “Noteikumos par benzīna un dīzeļdegvielas atbilstības novērtēšanu”, kas paredz, ka, sākot ar 2020. gada 1. janvāri, 95. markas benzīnu Latvijā būs iespējams realizēt ar ne mazāk kā 9,5% bioetanola piejaukumu līdzšinējo 5% vietā. Abu šo faktoru ietekmē 95. markas benzīna cena jaunajā gadā palielināsies aptuveni par sešiem centiem,” skaidro “Virši” Pārdošanas daļas vadītājs Arnis Andrianovs.

Dīzeļdegvielai jaunas prasības obligātā biopiejaukuma daudzumam stāsies spēkā nākamā gada 1. aprīlī, taču izmaiņas cenās dīzeļauto īpašnieki jutīs jau no gada sākumā – akcīzes nodokļa un PVN ietekmē cena dīzeļdegvielai palielināsies par aptuveni pieciem centiem litrā. “Ņemot vērā, ka biodegvielas cena biržās vēsturiski ir bijusi augstāka par fosilās degvielas cenu, mūsu aprēķins liecina, ka aprīlī dīzeļdegvielas cena pieaugs vēl par vienu centu,” prognozē eksperts.

 

Dubultosies bioetanola daudzums 95. markas benzīnā

Kā solis pretī valsts klimata mērķu sasniegšanai un atjaunojamo resursu aktīvākai izmantošanai, 2020. gadā Latvijā stāsies spēkā paaugstinātas prasības biokomponentes saturam gan benzīnā, gan dīzeļdegvielā.

Patlaban biokomponentes – bioetanola – piejaukums 95. markas benzīnam noteikts
5% apjomā no kopējā tilpuma (E5), taču jau 1. janvārī visās Latvijas DUS tirgoto 95. markas benzīnu būs iespējams realizēt ar ne mazāk kā 9,5% bioetanola tilpumkoncentrāciju (E10).

Tas veicinās aktīvāku atjaunojamo resursu izmantošanu transporta nozarē. Taču, ņemot vērā bioetanola ķīmiskās īpašības, autovadītāji varētu pamanīt nelielu degvielas patēriņa pieaugumu vidēji 3-5% robežās. Tāpat svarīgi uzsvērt, ka E10 standarta degvielu nevar izmantot pilnīgi visos auto modeļos.

“Autovadītājiem būtu jāpārliecinās par sava spēkrata piemērotību E10 degvielai. Tas vairāk attiecās uz 20+ gadu vecajiem auto modeļiem, kuru dzinēji bieži vien nav radīti lielāka bioetanola “sagremošanai”. Šādos gadījumos ieteicams izmantot 98. markas benzīnu, kurā etanola saturs ir ierobežots līdz 5% no kopējā tilpuma”, skaidro Arnis Andrianovs.

Šķir otru lapu, lai uzzinātu par alternatīvās degvielas nākotnes perspektīvām

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

COMMENTS

Pievienot komentāru