Tiklīdz saimnieciskās darbības veicējs būs iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā (VID) gada ienākumu deklarāciju, avansa aprēķins Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) tiks izveidots automātiski. Saimnieciskās darbības veicējam atliks to vien pārbaudīt. Ja ienākumu apmērs mainīsies, tad tāpat kā līdz šim saimnieciskās darbības veicējs varēs iesniegt avansa maksājuma precizējumu.
Līdz 2023. gada beigām ar IIN neapliek saņemtās summas, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai.
Līdz 2023. gada 1. jūlijam ar IIN neapliek ienākumu, kas gūts pārdodot lauksaimniecības zemi (sk 1. tabulu).
VSAOI pašnodarbinātajiem
No šā gada ieviestas pašnodarbināto likmes – 32%, 15% un 5% pensiju apdrošināšanai. Tā kā no šā gada minimālā alga palielināta līdz 430 eiro, VSAOI būs jāmaksā par katru mēnesi, kurā ienākumi no saimnieciskās darbības sasniegs 430 eiro. Tāpat kā līdz šim iemaksas jāveic no brīvi izvēlētas gūto ienākumu daļas, bet ne mazākas kā no 430 eiro (sk. 2. tabulu).
Īpaša kārtība paredzēta sociālo iemaksu veikšanai pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma. Lauksaimniekiem būs jāaprēķina un jāveic sociālās iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai tikai vienu reizi par aizvadīto gadu līdz nākamā gada 15. aprīlim.
Autoratlīdzību maksātājiem un pelnītājiem
Īpaša kārtība paredzēta arī sociālo iemaksu veikšanai pensiju apdrošināšanai 5% apmērā ienākumiem no autoratlīdzības, jo šo maksājumu ir pienākums veikt autoratlīdzības maksātājam.
Ar šo INFO un pilnu rakstu vari iepazīties portālā la.lv, spiežot ŠEIT